| PringAloe a întrebat:

Cum functoneaza modul de recirculare a aerului conditionat la masini, foloseste la ceva? E mai bine sa folosesti recircularea sau sa bagi aer din afara masinii?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Recircularea inchide o clapeta ce nu mai permite aerului de afara sa intre in ventilatie, iar din acel moment, aeroterma va incalzi sau raci doar aerul existent deja in masina; il va recircula.
Aceasta functie de recirculare se recomanda a fi folosita:
1. cand treci printr-o zona urat mirositoare, sau cu fum/praf
2. cand este foarte frig afara, si vrei sa incalzesti rapid interiorul masinii.

Recircularea nu se foloseste:
-cand sunteti mai multi in masina
-cand ploua
-cand aerul de afara e cald si curat.

Deci in mod normal lasi masina sa traga aer de afara, activezi recircularea doar in diminetile reci de iarna, pana se incalzeste motorul, sau in momentul in care aerul de afara e prost (urat mirositor, de obicei).

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Merge pe baza de freon, cand nu are nu mai produce AC si trebuie reincarcata instalatia. Recircularea aerului e buna cand pornesti masina si e cald in ea asa vine aer din exterior moderat cald nu incins pana isi da drumul ala rece apoi il opresti. Sau lasi usile deschise 2 min apoi e racoare - foliile antisolare care pot fi transparente ajuta la mentinerea unui ambient racoros pe timp de vara urci in polul nord cand intrii in masina

| sierra1 a răspuns:

Intri intr-o zonă cu fum sau cu miros nașpa, ce vei face vei introduce aer din exterior sau il vei recircula pe cel din interior?

| PainTech a răspuns:

E recomandat vara/iarna ca aerul să ajungă mai repede la temperatura setată fara prea mult efort și când treci pe langa o cocina de porci.