| Eugeniusu a întrebat:

Cum pornesc senzorul de parcare spate, ca nu am habar, deci nu arata nimic in bord, nu suna, nimic? Si senzorii de lumina si ploaie se activeaza automat? Si mai vreau sa stiu pentru ce este butonul acela de la usa soferului, este pozitionat putin mai sus de prag pe partea dreapta de cum intri la volan, pe el arata o masina si un semn ceva gen ala de wi-fi?! Dau funda si vot!

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Data urmatoare incearca sa precizezi in intrebare si despre ce masina faci referire, sa nu stam noi sa verificam intrebarile/raspunsurile tale aiurea.

Mai departe, senzorii de parcare se activeaza automat cand bagi in marsarier.
Asa este de fabrica.
Daca sunt pusi ulterior, tot asa ar trebui sa se activeze, dar daca nu se activeaza fie exista un comutator, fie, cel mai adesea sunt defecti/anulati.
In schimb, daca ai senzori de parcare pe fata, de fabrica, ar trebui sa existe un buton pentru a ii activa, dar avand in vedere ca faci referire la A6 C5 sunt mici sansele sa ai senzori de parcare pe fata.

Cat despre acel buton de pe portiera, cu o masina si acele unde, acel buton dezactiveaza senzorii de miscare din interior.
Gen, daca-ti lasi un animal de companie in masina, si o incui, cand acei senzori detecteaza miscarea va incepe sa tipe alarma, dar, daca ii dezactivezi din acel buton, nu vei mai avea aceasta problema.

Acel buton se apasa doar cu portiera deschisa, cand se aprinde led-ul pe este, inseamna ca sistemul de monitorizare este dezactivat.

| ElSueno a răspuns:

Ar trebui să ai un buton lângă schimbătorul de viteze cu un P și câteva liniuțe ca și la Wifi ca să pornești senzorii de parcare, cât despre cei de ploaie mă gândesc că ar trebui să se activeze singuri. Fă un test, aruncă cu apa pe parbriz și vezi dacă pornesc stergătoarele.