| DaniTDCI a întrebat:

Cum pot impreuna 2 baterii a cate 12V fiecare sa fie in total o baterie mai "mare" de 24V fara sa faca scurt circuit?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pui bateriile una langa cealalta;
Legi o punte intre borna + a bateriei din stanga ta, si borna - a bateriei din dreapta.
Apoi, de la bateria din stanga iei borna - iar de la bateria din dreapta borna +
Astea din urma fiind bornele la care ai 24v.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si ai grija la sectiunea cablului folosit, sa fie adecvat consumului, altfel risti sa ia foc.

| DaniTDCI explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles, mersi fain de ajutor

3 răspunsuri:
| DragosMaCheama a răspuns:

Cred ca poti sa le legi in serie, borna pozitiva cu negativa. daca + e pozitiva si - e negativa ar arata ceva de genul: - +(legatura)- +. Si dupa conectezi ca si cum ar fi o baterie normala.