| Syde a întrebat:

Cum se numeste temporizatorul de bujii incandescente ajuta la pornire dimineata le incalzeste. Dau Funda cine ma ajuta! repede

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Se numeste releu dar este impropriu zic. De fapt este un temporizator rezistiv si nimic mai mult. Inlocuieste un releu oarecum dar nu are proprietati de releu, decat functii de releu. Bujiile incandescente nu necesita incalzire, decat la dieselurile vechi era nevoie de incalzire, dinainte de `98-`99, doar ca problema era la motor nu la bujii sa ingheta si nu mai dadea la timp scanteia, dar dadea scanteie, nu bijiile erau cele care necesitau incalzirea!