| king5151 a întrebat:

Daca ai ramas fara permis in alta tara, ai drept de condus in Romania?

Răspuns Câştigător
| Gabriel010 a răspuns:

Depinde de cetatenie si de locul in care are permisul. Daca e cetatean danez si are permis "pe Danemarca" atunci totul tine de Danemarca. Eu nu am de unde sa stiu pe ce tara are el permisul, nu a precizat. Daca are pe Romania, tot trebuie sa consulte termenul de suspendare de acolo, si apoi sa sune la politia de aici sa vada cum apare in baza de date. Daca apare ca fiind "valid", poate sa il ridice de la ghiseu. ( cel mai probabil asa e, au trecut 2-3 ani, nu cred ca poate fi suspendare chiar asa mult). Daca apare ca fiind "suspendat", ( invalid) asta e, sa ii spuna cat trebuie sa mai astepte. Sincer nu prea cred in varianta asta.
De asemenea, daca vrea sa se intoarca din Danemarca pentru a ridica permisul ( in cazul in care e valid) cu masina, el conducand, risca o amenda contraventionala pentru faptul ca nu il are la el ( un politist adevarat nu ar proceda asa, ar intelege ca situatia lui e "asa" si ar fi maxim un avertisment, e independent de vointa lui ca nu e la altul. Insa un zevzec ii va zice " de ce nu ai mers cu trenul" sau unii chiar "pe jos", mai mult ironic si zeflemitor, si ii "pusca o amenda"). Oricum mai mult decat contraventie nu are ce sa fie. Chiar daca, prin absurd, da de un cretin care nu cunoaste legislatia si ii deschide dosar penal pentru conducere cu permisul suspendat, acesta ( dosarul) e urgent clasat de Parchet. Deci nu risca decat o contraventie.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu

| king5151 explică (pentru mgtow):

Ma refer daca ti l-a confiscat, nu anulat

| mgtow a răspuns (pentru king5151):

Te poate gasi in baza de date cu permisul confiscat daca te cauta

| king5151 explică (pentru mgtow):

Pai acum un an de zile am intrebat un politist si a spus ca am drept de condus dar daca te opreste politia iti da amenda pentru ca nu il ai la tine, ma gandeam ca s-a schimbat si de asta am intrebat.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| mihai69 a răspuns:

Permisul de conducere nu "se confiscă"; se reține în vederea suspendării sau a anulării.
Dacă ți-a fost suspendat dreptul de a conduce, atunci comiți o infracțiune dacă te mai urci la volan înainte de expirarea termenului. Indiferent de țara unde a fost reținut sau unde vei conduce.

| king5151 explică (pentru mihai69):

Nu mai stiu exact dar cred ca mi l-a retinut doar, aveam 140 limita de 80 in danmark, a fost acum 2-3 ani, daca ma opreste politia imi da amenda doar pentru ca nu il am la mine?

| mihai69 a răspuns (pentru king5151):

Dacă e de așa mult timp, ar trebui să mergi la Poliția rutieră din orașul tău să-l ceri înapoi.

| Gabriel010 a răspuns (pentru mihai69):

Putea sa se refere ca o persoana i l-a furat ( "a confisca" e sinonimul lui "a fura"). In cazul ala, trebuia anuntat la politia din statul respectiv ca i l-a furat/confiscat cineva. Dreptul la conducere nu ii era suspendat, deci putea circula, doar era amendat contraventional pentru ca nu era in posesia lui. A nu il avea in posesie nu e totuna cu a nu avea drept de circulatie, de asta si masurile sociale sunt diferite. In rest, asa e.

| Gabriel010 a răspuns (pentru king5151):

Nu stiu care e termenul de suspendare in Danemarca, insa banuiesc ca nu poate fi atat de mare. Nu stiu de ce nu ti-ai ridicat permisul in acest timp ( in cazul foarte probabil in care termenul de suspendare a expirat). Ceea ce poti face e sa dai un telefon la politia de acolo si sa intrebi daca esti inregistrat in baza de date cu drept de a conduce, si sa te "programezi" ( sau care sunt procedurile acolo) pentru a iti insusi permisul.

| mihai69 a răspuns (pentru Gabriel010):

Nu are nicio treabă cu poliția de acolo; odată ridicat, permisul e trimis către Poliția din țara emitentă; aici trebuie să facă demersurile pentru a reintra în posesia acestuia.

| Gabriel010 a răspuns (pentru mihai69):

Depinde de cetatenie si de locul in care are permisul. Daca e cetatean danez si are permis "pe Danemarca" atunci totul tine de Danemarca. Eu nu am de unde sa stiu pe ce tara are el permisul, nu a precizat. Daca are pe Romania, tot trebuie sa consulte termenul de suspendare de acolo, si apoi sa sune la politia de aici sa vada cum apare in baza de date. Daca apare ca fiind "valid", poate sa il ridice de la ghiseu. ( cel mai probabil asa e, au trecut 2-3 ani, nu cred ca poate fi suspendare chiar asa mult). Daca apare ca fiind "suspendat", ( invalid) asta e, sa ii spuna cat trebuie sa mai astepte. Sincer nu prea cred in varianta asta.
De asemenea, daca vrea sa se intoarca din Danemarca pentru a ridica permisul ( in cazul in care e valid) cu masina, el conducand, risca o amenda contraventionala pentru faptul ca nu il are la el ( un politist adevarat nu ar proceda asa, ar intelege ca situatia lui e "asa" si ar fi maxim un avertisment, e independent de vointa lui ca nu e la altul. Insa un zevzec ii va zice " de ce nu ai mers cu trenul" sau unii chiar "pe jos", mai mult ironic si zeflemitor, si ii "pusca o amenda"). Oricum mai mult decat contraventie nu are ce sa fie. Chiar daca, prin absurd, da de un cretin care nu cunoaste legislatia si ii deschide dosar penal pentru conducere cu permisul suspendat, acesta ( dosarul) e urgent clasat de Parchet. Deci nu risca decat o contraventie.

| Mela1000 a răspuns:

Nu, permisul e suspendat oriunde ai merge.