Întrebare recomandată | BeBeRHv a întrebat:

Buna ziua TPU, am o intrebare pentru voi, sunt casatorit cu un cetatean strain mai exact din Rep.Moldova. Sotia are primul ei permis de sedere pentru Romania si cu drept de munca pe 2 ani. Eu vreau sa plec din tara dar sa o iau si pe ea, poate sa paraseasca Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de faptul daca sotia ta are si cetatenie romana sau nu.
Daca are si cetatenie romana atunci nu sunt probleme poate sa mearga cu tine, in toate tarile UE, bineinteles cu un act de identitate - carte de identitate sau pasaport roman.
Daca nu este si cetatean roman atunci este mai greu, va trebui sa obtina viza de intrare in tara unde vrei sa mergi si apoi prelungirea vizei de sedere.

| BeBeRHv explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos

3 răspunsuri:
| xkiler007 a răspuns:

Daca Are pasapotrul moldovnesc poate sa mearga unde vre un UE doar ca pe termen de 3 luni nu mai mult

| kastet99 a răspuns:

Daca are cetatenie romana sau pasaport biometric din moldova poate dar cu pasaportul din moldova limita de sedere in alta tara e de 3 luni!