Întrebare recomandată | ioanmaximilian63 a întrebat:

Daca am astigmatism pot da de permis?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, atata vreme cat porti ochelari si vezi totul normal si corect (oricum vei trece prin control oftalmologic).

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Asta ar trebui in primul rand intrebat medicul oftalmolog, pentru ca vine in contextul cat de mult este afectata vederea ta.
Asa cum aceasta afectiune este de mai multe feluri, unele cazuri fiind mai grave iar altele la care corectia s-a facut din timp, la care poti vedea din cate inteleg la fel de bine ca toti ceilalti.Deci depinde!
Medicul de medicina muncii sau cabinetele care intocmesc fise medicale pentru scoala de soferi pot sa iti dea lamuriri ceva mai pertinente!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca treci de examenul medical poti

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Raspuns concret la asta primesti doar la un medic cu drept de evaluare in acest sens. Adica mergi la o clinica in care se fac fise pentru permis, si le spui ca vrei o consultatie la medicul oftalmolog care semneaza fisele medicale pentru permis.

| Liviu a răspuns:

Eu is miop si am astigmatism happy deci se poate. Capu sus

| KovacsB a răspuns:

Daca porti ochelari nu este nicio problema.

| StefanescuDaniel a răspuns:

Poti pana pe la +/-5 fara probleme.