| anonim_4396 a întrebat:

De astigmatism se poate scapa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vezi aici:
http://www.scapadeochelari.ro/astigmatism

| justanotheruser99 a răspuns:

Http://www.renuntalaochelari.ro/......a-natural/
Da, se poate. Citeste mai sus. Dar ca sa rezum, clipitul frecvent ajuta. In orice caz, uita-te peste link, e chiar util.

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Mai fac asta uneori, dar nu prea cred ca ajuta

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Pana la urma ajuta, dar nu e ca si cum as vedea perfect
O sa stau un timp fara ochelari si o sa fac exercitiul ala

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa faci asta frecvent. Adica, din ora in ora clipeste de 15 ori consecutiv si vei vedea mult mai bine. (Si eu am astigmatism, dar recent mi s-a dezvoltat, iar exercitiul asta chiar ma ajuta).

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, mi-am mai adus aminte de niste exercitii bune, uita-te si peste astea:
http://www.in-cuiul-catarii.info/2012/12/29/exercitii-pentru-ochi-2407

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Am fost intelept ca n-am vrut lacrimile artificiale, ma gandeam ca e ceva in neregula cu ele

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Eu sper sa scap de el in ceva timp, devine enervant sa tot sterg ochelarii

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am aflat ca am astigmatism de 2 luni, iar de cand fac exercitiile astea, chiar mi s-a imbunatatit vederea. Si pe tine te vor ajuta, ai rabdare.

Răspuns utilizator avertizat
| Clarrity a răspuns:

Din câte știu eu, nu. Și eu sufăr de astigmatism și trebuie să port ochelari. Dar nu știu ce-ți va spune doctorul. Poate îți va recomanda să porți lentile de contact

| anonim_4396 explică (pentru Clarrity):

Am ochelari, nu vad de ce mi-ar da lentile de contact