| djtehno a întrebat:

Daca am un ATV de 125 cc care nu vreau sa-l inmatriculez si nu am carnet de conducere, pe unde mi se permite sa-l conduc... banuiesc ca pe drumurile orasului nu.Eu as avea nevoie de el in mare parte sa ma duc la job cu el, dar imi place sa merg si offroad.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai teoretic nu ai voie nicaieri cu el dar cu siguranta pe munte sau pe camp nu te va oprii nimeni si ar fi o idee sa iti scoti niste numere de la primarie macar, si apoi sa mergi cu el fara permis pentru a fi sigur ca nu ai probleme nici pe camp fiindca mai vin controale si pe camp din cate am vazut impotriva braconajului sau in zonele cu multe culturi priovate pentru a nu fura cineva si nu stii cum te ia si pe tine. Te costa 10 lei niste numere de primarie si nu vad de ce nu ai scoate pentru ATV si mergi pe camp cu el cat vrei (Sau cat ai benzina).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere(OUG 195/2002 si Regulamentul de aplicare aprobat prin HG 1391/2006, cu modificarile ulterioare) pentru a putea fi pus in circulatie si condus pe drumurile publice orice autovehicul trebuie sa fie inmatriculat/inregistrat iar persoana care il conduce trebuie sa detina permis de conducere corespunzator(cu exceptia mopedului). Punerea in circulatie sau conducerea autovehiculului fara inmatriculare/inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 3 ani iar conducerea fara permis cu inchisoare de la 1 an la 5 ani. Nu vei putea merge legal cu ATV-ul pe nici un drum public, acesta trebuie inmatriculat iar tu trebuie sa ai varsta de cel putin 16 ani si permis de conducere subcategoria B1. Numai bine!

| fokker a răspuns:

Pai, daca sti sa il conduci, si nu incalci regulile de circulatie, sunt sigur ca nu te opreste nimeni in tara asta.

| fokker a răspuns:

Ops! Ce sfat prost am dat. Scuze.