| Narcis2007 a întrebat:

Daca am verde la semafor trebuie sa mai dau prioritate de dreapta?

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai prioritate cu condiția să nu schimbi direcția de mers!
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.Respecti semnificatiile semaforului. Oricum daca tu ai verde cei care vin din dreapta au rosu.Deci stau pe loc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti in situatie de egalitate normal ca trebuie sa dai prioritate de dreapta

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Are semaforul pe verde.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Asa si ce daca are semaforul verde? daca vrea sa vireze la stanga nu trebuie sa dea prioritate de dreapta celor care merg inainte?

Am specificat clar ca trebuie sa dea prioritatea de dreapta doar daca e in situatie de egalitate

| Maioru a răspuns:

Daca si pietonii care vin din dreapta au verde normal ca trebuie sa le dai prioritate.

| ForYouBaby a răspuns:

Nu atata timp cat ai verde tu esti liber sa pleci nu trebuie sa acorzi prioritate deoarece ceilalti vor avea rosuhappy

| suntserios a răspuns (pentru ForYouBaby):

Si daca vrea sa vireze la stanga nu trebuie sa dea prioritate de dreapta celor care merg inainte?

| CorinaClaudia a răspuns:

Prioritate de dreapta se da doar in intersectiile nedirijate, atunci e obligatoriu sa dai prioritate de dreapta
si in locurile unde se intalnesc doua indicatoare cu aceeasi semnificatie, la semafor poti sa ai rosu si sageata (stanga/dreapta ) verde acolo acorzi prioritate pentru ca tu normal treci pe rosu, la intrebarea ta nu dai prioritate de dreapta respecti semnificatia semaforului happy

| suntserios a răspuns (pentru CorinaClaudia):

Ba da prioritate si in situatia in care a intrebat el. Ce face daca schimba directia de mers spre staga?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru suntserios):

Asa e, are prioritate doar pe directia inainte (in unele intersectii are prioritate totala inclusiv daca face stanga sau dreapta, chiar si in fata pietonilor dar genul asta de intersectii semaforizate sunt mai rare)
In orice alta situatie (ca face dreapta sau stanga) trebuie sa acorde prioritate pietonilor si masinilor care merg pe directia inainte.
Nelamurirea nu ar trebui sa fie aici ci atunci cand ai verde, mergi pe directia inainte si se ingusteaza benzile (din 2 sau 3 se face una). Atunci este o situatie de egalitate si prioritatea este de dreapta (masina sau masinile de pe banda sau benzile din dreapta trec primele) Desigur ca in practica intra care apuca.