| ElSueno a întrebat:

În state chiar dacă e roșu la semafor ai voie să faci dreapta atât timp cat oferi prioritate traficului ce vine din stânga. Credeți că asta ar fi soluția fluidizării traficului și la noi? Da, știu că și noi avem ceva ce se numește 'verde intermediar', dar ei nu trebuie să aștepte culoarea verde.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E verde intermitent, nu intermediar. Si nu trebuie sa așteptam după el, el apare odată cu rosul, in intersectiile in care acest lucru este sigur.
Deci soluția exista si cred ca e mai buna decât a americanilor.
Semaforul nu va fluidiza insa niciodata traficul. Pentru asta s-a inventat sensul giratoriu.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt semafoare si in Australia, unde poti trece pe rosu, NUMAI daca exista o placuta aditionala pe stalp, care iti spune clar ca: "poti trece oricand, daca te asiguri, ca nu vine nimic din dreapta", dat fiind ca se sofeaza pe stanga soselei happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ar fi asta solutia.
americanii au un sistem stradal modern avand in vedere ca infrastructura lor nu e bazata pe infrastructura veche de sute de ani. La ei strazile sunt paralele si extrem de ordonate de aia functioneaza treaba. De altfel si noi in astfel de intersectii avem benzi speciale de dreapta cu verde intermitent