| tadeee a întrebat:

Daca eu imi cumpar o masina. Si o las in curte, trebuie neaparat sa o bag la impozit la primarie

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde. La orice masina inmatriculata datorezi impozit din anul urmatoar achizitiei.
Daca masina nu este inmatriculata in Romania, poti face artificii, gen faci un contract datat in anul in care vrei sa o inmatriculezi si vei plati impozit de anul viitor.
Daca a fost inmatriculata deja in tara, nu mai merge artificiul, pentru ca fostul proprietar ramane cu ea la impozit pana la finalul anului in care ti-a vandut-o, iar tie iti intra din anul urmator, indiferent daca o declari sau nu.

| Simpatic a răspuns:

Daca nu o vei inmatricula si nu vei merge cu ea niciodata pe drum public, atunci nu esti obligat sa o inscrii financiar (la primarie cum zici tu)
Dar de ce ai cumpara o masina pe care nu o vei folosi?

| tadeee explică (pentru Simpatic):

Ca am gasit o masina la un pret bun si as vrra sa o cumpar si inca nu am luat permisu

| Simpatic a răspuns (pentru tadeee):

Te complici parerea mea, nu exista masina la pret bun ci masina cu vicii ascunse! In fine nu e problema mea ce inseamna masina ieftina cu care sa te distrezi pe camp sau printr-o localitate cand esti incepator

Eu zic sa astepti sa iei permisul si apoi sa iti iei masina, pentru ca o sa ai nevoie de fiscal, asta daca o tii pe undeva in curte si dupa numai dai de proprietar, nu ai prefectat toate actele la timpul lor, s-ar putea sa numai reusesti sa o inscrii.
Stai linistit, oferte bune vor mai veni...

| suntserios a răspuns (pentru tadeee):

Pai și de ce nu ai înscri o acum? Serios? Impozitul auto e o sumă derizorie

| Violleta2022 a răspuns:

Ce treaba are permisul cu Inregistrarea unei masini?
Permisul il iei tu cand poti, dar inregistrarea masinii se face in maxim 3 luni de cand ai cumparat-o cu act fiscal samd.
Daca iei permisul peste 2-3 ani, NU merita sa cumperi azi masina, ca sa o tii in curte sa rugineasca.
Masini la pret bun gasesti tot timpul, de aceea nu trebuie sa te grabesti, cumparand ceva ce nu poti folosii imediat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu neapărat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de situatia ei. Daca nu o inmatriculezi, nu platesti impozit.
Dar daca e deja inmatriculata, trebuie sa o radiezi cu declaratie pe proprie raspundere ca o tii pe proprietatea respectiva, si nu mai platesti impozit.