| andreipetru a întrebat:

Salut.Vreau sa imi cumpar o masina second hand, dar nu am bani pentru taxa de inmatriculare.Masina este inmatriculata pe fostul proprietar.Cum fac sa o iau in numele meu, sa imi vina amenzile mie dar sa nu o inmatriculez pe numele meu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate asta, amenzile o sa le primeasca proprietarul, daca nu indica faptul ca altcineva a folosit masina si daca nu esti si tu trecut pe certificatul de inmatriculare, se poate face aceasta in baza contractului de comodat.
Poti incheia cu vanzatorul un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), pe orice perioada si in acesta se va prevede ca tu platesti toate cheltuielile in legatura cu masina (impozit, amenzi, RCA, ITP, etc).

Răspuns utilizator avertizat