| AllForOneAndOneForAll a întrebat:

vreau sa imi cumpar o masina opel tigra din 2000 si nu este inmatriculata are numere straine dar scot cele 3 randuri de numere rosi apoi o inscriu..ma intereseaza urmatoarele..Contractul de vanzare-cumparare cum anume se face? trebuie mers la notar trebuie avut martori sau cum? ca am inteles ca semnam si gata dar asa poate face oricine...si ce acte trebuie sa aiba o masina? cand o cumpar second-hand bineinteles.ce trebuie sa imi dea fostul proprietar sa fiu in regula pe langa celelalte ce le voi face eu viitorul proprietar? ajutati-ma va rog

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Contractul de v-c se face intre vanzator si cumparator, semnat de fiecare, fara notar sau martori. Cel mai simplu te duci la un birou care face acte pentru inamtriculare si iti da acolo exemplu de contract de vc.

masina trebuie sa aiba certificatul de inmatriculare si cartea de identitate a masinii, plus asigurarea

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acte necesare pentru cumpărarea unei maşini la mâna a doua:

Pasul 1: contractul de vânzare-cumpărare. Împreună cu fostul proprietar se redactează la notar un contract de vânzare-cumpărare. Sunt 3 exemplare, inclusiv cu certificate de radiere în josul paginii. Acte necesare pentru acest lucru sunt: buletinul vânzătorului, buletinul cumpărătorului, cartea de identitate a maşinii. Din acest moment avem la dispoziţie 30 de zile pentru înmatriculare; altfel sunteţi pasibili de amenda 50 lei la primărie.

Pasul 2: identificarea la RAR. Obţinerea certificatului de autenticitate care este valabil 60 de zile. Pentru acesta sunt necesare: programare la RAR pentru identificare şi prezentarea auto pentru identificare. Actele necesare: carte de identitate, buletinul de identitate al cumpărătorului, contractul de vânzare-cumpărare. Acesta este necesar la ridicarea certificatului de autentificare deoarece în cartea de identitate a maşinii figurează fostul proprietar.

Pasul 3 este opţional şi constă în verificarea tehnică. Actele necesare: buletin, cartea de identitate a maşinii, talonul maşinii, eventual contractul de vânzare-cumpărare ca să dovediţi că e automobilul dumneavoastră.

Pasul 4 constă în întocmirea fişei de înmatriculare. Fişa de înmatriculare se procură de la o firma de intermedieri auto şi apoi se dactilografiază. Acte necesare sunt buletinul cumpărătorului, carte de identitate a maşinii, semnătura vânzătorului pe cartea de identitate a maşinii, ştampila de la primăria vânzătorului cum că impozitul este plătit pe automobilul în cauză, ştampila de la primăria cumpărătorului ca dovadă a impunerii auto.

Pasul 5: Obţinerea certificatului fiscal al vânzătorului (e valabil 10 zile). Vânzătorul trebuie să obţină de la primăria lui un „Certificat fiscal" conform căruia nu are datorii la organul financiar care îl are în evidenţă.

Dacă are restanţe la alte impozite şi taxe (casă, teren, altă maşina etc.) trebuie achitate de către el.

Pasul 6 este depunerea dosarului pentru impunere la primărie. Are ca rezultat amplasare unei ştampile pe fişa de înmatriculare.

Sunt necesare: un dosar plic, declaraţie de impunere completată de mână „Declaraţie fiscală / Decizie de impunere". Prin aceasta se solicită la primărie luarea în evidenţă şi cu noua achiziţie auto.

Mai sunt necesare: contractul de vânzare-cumpărare în original, certificatul fiscal al vânzătorului (valabil 10 zile), fişa de înmatriculare completată, copie xerox după buletin, copie xerox după cartea de identitate a maşinii.

Dacă ai întârziat peste 30 zile de la data întocmirii contractului de vânzare-cumpărare primeşti o amendă de 50 lei. Ridicarea fişei de înmatriculare se face de obicei a doua zi de la primărie.
Ultimul pas, transcrierea la poliţie

Ultimul lucru pe care trebuie să-l mai faceţi este să transcrieţi maşina la poliţie. Actele necesare sunt: fişa de înmatriculare, contract de vânzare-cumpărare, chitanţa CEC de 30 lei, carte de identitate în original, talonul vechi. Pe talon trebuie să fie scris pe spate „înstrăinat către «noul proprietar» la data…", certificat de autenticitate RAR (e valabil 60 zile), chitanţa de 52 lei la primărie (taxa de înmatriculare), asigurare de răspundere civilă. Aceasta trebuie să fie valabilă pe minim 6 luni, chitanţa de 49 lei pentru numere înmatriculare, copie xerox contract de vânzare-cumpărare, copie xerox buletin, copie xerox asigurare, copie xerox cartea de identitate a vehiculului, numerele de înmatriculare vechi.

| AllForOneAndOneForAll explică (pentru mgtow):

Am inteles dar masina nu este inscrisa este adus a de dincolo are numere de Italia inca

| mgtow a răspuns (pentru AllForOneAndOneForAll):

Atunci sa o puna pe numere rosii dansul apoi incepeti procesul de vanzare-cumparare. Taxa e mare la inmatricularea unei masini din strainatate.

| mgtow a răspuns (pentru AllForOneAndOneForAll):

Sau vezi la ce acord poti ajunge cu el daca nu te interesezi de o masina inmatriculata in Romania.

| Solovey a răspuns:

Daca cumperi un Opel din 2000 numaidecat proprietarul vechi trebuie sa-ti dea si un motor de rezerva. big grin