| cosmin986522 a întrebat:

Daca imi iau o masina second hand si are 200.000 km parcursi are vreo importanta? La ce conteaza cati km a parcurs cel de la care vreau sa cumpar?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toata masina se uzeaza si, in principal, motorul, transmisia si directia.

| FPI a răspuns:

Sa-ti mai zic o chestie in principiu nu conteaza cati km arata ca are masina ci cat de uzata ii ca o masina de 300.000 poate arata mult mai bine ca si una la 80.000 pe care a condus-o un prost intelegi ideea? Cel mai bine ii sa mergi cu cineva care lucreaza in domeniuhappy

| victoreanu a răspuns:

Depinde de masina.Un Matiz la 200.000 poti sa-l arunci, un Mercedes este inca nou la km astia.
Depinde daca au fost facuti in Romania cate 5 km pe zi pe un drum de tara, sau in Germania cate 100km pe zi pe autostrada.
Si depinde cat au fost dati inapoi km originali.Regula este dublu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica la ce conteaza? tu chiar ai pus pe bune intrebare asta?

cum crezi ca se uzeaza masinile? nu facand km? 200.000 e mult

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cauta altceva eu am cu loganul din 2006 145000km

| marcous a răspuns:

Pai conteaza. In primul rand ca un motor merge maxim pana la 300.000 km, apoi trebuie sa-l schimbi. In al II-lea rand, cu cat a mers mai mult cu masina cu atat e mai troncanita.
Practic, cu cat are mai multi km la bord cu atat e mai uzata.

| AgathaRo a răspuns (pentru marcous):

Depinde cine fabrica motorul. Un exemplu VW transporter 2, primul model nu am vazut pe strazile din ro. La VW T2 ma refer la model de 80 pana in anii 90 alea au sute de mii parcurse chiar si KM dat peste cap si mai functioneaza.

| FPI a răspuns (pentru marcous):

Ce face? Varu-mi-a are un Golf 3 din "96 are 486.000 km, nu i s-a facut nimic la motor totul ii din fabrica pe el si nu scoate gram de fumhappy Mai sunt si motoare reusite dar diesel-urile 95% duc peste juma' de milion lejerhappy

| ginoeugen23 a răspuns (pentru marcous):

La mercedes e ca noua la 300.ooo

| tudorviorel a răspuns:

La 200000 km cam incepe sa te lase un alta daca este pe motorina poti avea probleme cu injectoarele turbina.intii fa un calcul vezi daca se merita.dai mai putin pe masina dar pe parcurs cheltuiesti o gramada pe reparatii.alegerea este a.ta dar inainte de a cumpara masina mergi intr un servis auto si fa o verificare a motorului aconsumabilelor a starii caroseriei bafta

| FreezeVasi a răspuns:

Sunt curiosi daca cei care au raspuns vorbesc din experiente personale sau din auzite, eu am un golf 3 din 96 Diesel, am cu el 320.000 si nu a cedat nimic la motor inca. Nu conteaza cati km are ci cum a fost folosita si intretinuta.

| ginoeugen23 a răspuns (pentru FreezeVasi):

Ba da conteaza foarte mult... un mercetes turism tine pana la 400. 000km
un mercedes sprinter(dubitza) tine pana in 300. 000km
un mercedes sprinter cu motorizare de 3200cmc v6 tine 600. 000km
bine, dedpinde si daca ai grija de ea