| TheCrewStyle a întrebat:

Daca masina e trecuta pe numele tatalui meu, asigurarea o pot face pe numele meu?
Intreb asta deoarece, cand am incercat sa imi fac asigurare pe net cu numele lu taica-miu, imi cerea sa trec si anul in care a obtinut permisul si el nu are asa ceva... iar fara chestia asta nu pot obtine asigurare.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faceti un contract de comodat (imprumut de folosinta gratuit), autentificat la un notar public, in care sa scrie ca vei suporta toate cheltuielile cu masina, inclusiv asigurarea de raspundere civila auto (RCA) si vei putea face asigurarea pe numele tau. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cel mai corect faceti un act de donatie-cadou-la notariat, apoi faci asigurarea pe numele tau, devenind proprietar.