| Florentin_Daniel_1997 a întrebat:

Dacă nu am trecut în talon dimensiunea jantelor, pot afla polițiști dimensiunile trecute?
La un control de rutina, la un control RAR, la un filtru?

6 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

La un control RAR cu certitudine pot. In rest, daca nu "sar in ochi" probabil nu. Dar daca cer verificare in baza de date pot afla daca difera anvelopele de pe masina de cele admise (trecute in CIV).

| Florentin_Daniel_1997 explică (pentru andreia67):

Automat dacă afla dimensiunea anvelopelor afla și mărime jantelor?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Florentin_Daniel_1997):

Imediat vede ce marime au jantele, ca nu-i oligofren. Nu e ca si cum ar exista 100 de marimi de jante. Oricum, in Romania e o idiotenie sa pui jante mari pe masina.

| Florentin_Daniel_1997 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

De ce ar fi o idioțenie când am 200 de cai și jantele pe fata sunt prea mici (prea înguste) dar și prea mici ca dimensiune...ce ți se pare asa ciudat sa pui un 17 sau 18 pe o mașină?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Florentin_Daniel_1997):

Fiindca n-ai infrastructura si le strambi in primele gropi.

| relian a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Idiotenie nu-i deloc, ba ar fi chiar indicat si lasati oamenii sa isi puna ce vor pe masini.Statu vrea bani la buget dar cum? Uite asa din nimicurile astea se pot face mormane de bani,dar aia ce conduc RO au capu ala pus asa sa nu-i plaoie in gat cum zicea cineva laughing. Nici mie nu-mi plac ca simti toate alea, dar daca omu asa vrea lasa-l sa puna ce doreste atita timp cit se fac bani.O bafrica produce jentile alea pentru care da la stat taxe, un mecanic lear schimba si tiar lua bani iar el va plati taxe, alantu va vinde cauciucuri si uite asa se leaga unele de altele, uite asa vin banutii putini dar din o mie de locuri, unde pui ca apar si joburi noi si mai multe laughing Dar cine sa stie sa faca bani in Romania hotii? Aia numa fura aia nu stiu cum sa faca bani.Deci nu-i nimic idiot sau rau ca tu vrei sa iti pui la masina roti, sau sa iti vopsesti masina zilnic in ce culoare vrei fara nici un fel de aprobare.Cu cit mai multe astfel de permisiuni se aduna tot mai mult banet la bugetu staului, deci in buzunarele hotilor.Dar cine sa le zica, cine sa-i invete, sau pe cine sa inveti pe oligofreni laughing eu cam asa vad situatia si sincer asa as face.Am dat doar doua exemple dar cate chestii nu se pot face la masinii, sau citi n-ar vrea sa isi faca care mai de care tot felul de briz brizuri laughing daca lumea are bani si da dai sa sune vorba unui amic baga mare, banu vine laughing