| allka a întrebat:

Daca`ti i-a numerele si certificatul pentru piraterie...iti inapoiaza numerele la 6 luni fara sa platesti amenda?/?
Si ce acte sunt necesare pentru restituire?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Redau prevederile relevante din L.38/2003, cu md.si compl. ulterioare:
"ART.58^1.(1) În cazul utilizãrii unui autoturism pentru transportul public de persoane fãrã ca acesta sã deţinã autorizaţie taxi sau, dupã caz, copie conformã ori dacã aceste documente au valabilitatea depãşitã sau nu sunt conforme cu transportul efectuat ori cu prevederile prezentei legi, precum şi în cazurile prevãzute la art. 20 alin. (7) şi art. 36 alin. (3), odatã cu aplicarea sancţiunii contravenţionale, prevãzutã de prezenta lege, se suspendã dreptul de utilizare a autoturismului respectiv pentru 6 luni.
(2) Suspendarea dreptului de utilizare a autoturismului se realizeazã prin reţinerea certificatului de înmatriculare şi a plãcuţelor cu numãrul de înmatriculare de cãtre ofiţerii şi/sau agenţii de poliţie din cadrul Poliţiei Române care au calitatea de poliţişti rutieri.
(3) Plãcuţele cu numãrul de înmatriculare împreunã cu certificatul de înmatriculare şi o copie a proceselor-verbale de constatare a contravenţiei şi de reţinere a plãcuţelor cu numãrul de înmatriculare şi a certificatului de înmatriculare se predau, în termen de maximum 3 zile, inspectoratului judeţean de poliţie, respectiv Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, care notificã deţinãtorului autoturismului faptul cã suspendarea dreptului de utilizare a acestuia înceteazã la 6 luni de la data procesului-verbal de reţinere a acestora.
(4) Suspendarea notificatã a dreptului de utilizare a autoturismului înceteazã, iar plãcuţele cu numãrul de înmatriculare şi certificatul de înmatriculare se restituie, la cerere, dacã sunt îndeplinite cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au trecut cel puţin 30 de zile de la data procesului-verbal de reţinere;
b) se depune dovada achitãrii amenzii contravenţionale.
(5) Dupã epuizarea unui termen notificat de suspendare a dreptului de utilizare a autoturismului, dacã nu se face dovada achitãrii amenzii contravenţionale, se notificã deţinãtorului prelungirea suspendãrii pentru încã 6 luni.
(6) Dacã în decurs de cel mult 12 luni de la încetarea ultimei suspendãri a dreptului de utilizare a autoturismului se aplicã o nouã suspendare, nu se mai poate beneficia de reducerea termenului prevãzut la alin. (4) lit. a).
(7) Pe perioada suspendãrii dreptului de utilizare a autoturismului acesta nu poate fi reînmatriculat."
Rezulta ca nu le inapoiaza si termenul se prelungeste cu inca 6 luni. Trebuie sa faci o cerere si sa depui chitanta de plata a amenzii. Numai bine!