| Dumii_Daniel_1994 a întrebat:

, mi sau luat numerele de la masina pentru piraterie auto si mi s-a dat 5000 lei amenda am facut contestatie la pv si mi s-a aprobat dererea dar numai cu amnda de la 5000 lei sa o reduca la 2500...in lege spune ca imi pot lua numerele si talonul in 6 luni daca achit amenda daca nu mi le pot lua fara plata amenzii dupa 12 luni adica un an de zile eu faceam un an in 2017 pe data de 1.08.2017.In acum intrebarea este trebuie sa astept de pe data de 12.12.16 cand s-a dat sentinta la tribunal un an de zile sa-mi pot lua numerele fara plata amenzii sau merge totul in continuare adica la anul in martie 2017 mi le pot lua? Va multumesc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa tii cont ca oricum va trebui sa platesti amenda de 2.500 lei, daca nu o platesti va fi trimisa spre executare silita la compartimentul de impozite si taxe de la domiciliul tau si aici se va lua atunci cand vei vrea sa platesti impozitele. De asemenea iti pot face poprire pe salariu si/sau conturile din banca.
Asa fiind este bine sa-ti platesti amenda si sa obtii mai repede numerele, ca sa poti circula legal.

Bula
| Bula a răspuns:

Termenele se calculeaza de la data ramanerii definitive a sentintei.

| Dumii_Daniel_1994 explică (pentru Bula):

Deci sa inteleg ca eu imi pot lua numerele fara plata amenzii pe 12 ianuarie 2018? sau daca achit amenda imi pot lua numerele pe 12 iulie? adica 6 luni dupa sentinta cu plata amenzii?

| Bula a răspuns (pentru Dumii_Daniel_1994):

Asa se pare. Termenele se calculeaza de la data ramanerii definitive al sentintei.

| EuAmTotul a răspuns:

Dacă nu plătiți amenda, le puteți lua doar intr-un an

| Dumii_Daniel_1994 explică:

Deci sa inteleg ca pana la anul nu-mi pot lua numerele decat daca imi platesc acum amenda sau trebuie sa astept pana pe 12 ian 2018!