| alexxx a întrebat:

Dau fundahappycine imi zice care sunt obligatiile unui instructor auto

Răspuns Câştigător
| MindFreak a răspuns:

Art. 9. Instructorul auto autorizat are obligația asigurării și respectării condițiilor necesare efectuării pregătirii practice individuale a fiecărui cursant, și răspunde în fata persoanei desemnate care conduce si organizează activitatea școlii de conducători auto cu privire la respectarea clauzelor contractuale.
Art. 10. Instructorul auto autorizat are obligația de a informa persoana care conduce și organizează activitatea școlii de conducători auto, asupra condițiilor de efectuare a pregătirii practice.
Art. 11. Pe toată durata efectuării pregătirii practice, instructorul auto autorizat are obligația să dețină la bordul autovehiculului și să prezinte personalului cu atribuții de control, la cererea acestuia, documentele solicitate de acesta, respectiv:
a) actul de identitate;
b) permisul de conducere sau dovada înlocuitoare cu drept de circulație;
c) atestatul de pregătire profesională ca instructor auto;
d) autorizația de instructor auto;
e) contractul de prestări servicii încheiat de către instructorul auto autorizat cu școala de conducători auto;
f) caietul cursantului;
g) documentele autovehiculului cu care efectuează pregătirea practică;
h) polița de asigurare de răspundere civilă auto pentru vehiculul cu care se efectuează pregătirea practică și cea pentru daune cauzate terților inclusiv persoanelor aflate în interiorul vehiculului;
i) foaia zilnică de parcurs.
Art. 12. În cadrul procesului de pregătire a cursanților în vederea obținerii permisului de conducere, instructorul auto autorizat are următoarele obligații:
a) să respecte planul de învățământ prevăzut de legislația în vigoare;
b) să respecte programa de învățământ prevăzut de legislația în vigoare;
c) să depună la sediul școlii de conducători auto cu care are contract de prestări servicii copiile după actul de identitate, permisul de conducere, avizul medical și psihologic, atestatul de pregătire profesională de instructor auto și autorizația de instructor auto, actualizate;
d) să utilizeze în procesul de pregătire practică numai vehicule ale căror documente au fost depuse în dosarul de autorizare sau cele care au fost ulterior adăugate sau schimbate la acel dosar prin înștiințare scrisă a agenției teritoriale a Autorității Rutiere Române - A.R.R pe raza căreia instructorul auto autorizat își desfășoară activitatea;
e) să utilizeze în procesul de pregătire practică numai vehicule deținute în proprietate sau cu contract de leasing;
f) să utilizeze în procesul de pregătire practică numai vehicule agreate în acest sens;
g) să utilizeze în procesul de pregătire practică numai vehicule având inspecție tehnică periodică efectuată conform prevederilor legislației în vigoare;
h) să utilizeze în procesul de pregătire practică numai vehicule asigurate pentru daune cauzate terților, inclusiv persoanelor care se afla în interiorul acestora;
i) să depună în momentul finalizării pregătirii practice la școala de conducători auto cu care are încheiat contract de prestări servicii, copii ale foilor zilnice de parcurs aferente vehiculului cu care respectivul cursant a efectuat pregătirea practică;
j) să efectueze pregătirea practică numai în condițiile respectării prevederilor Codului Muncii aprobat prin Legea nr. 53/2003, cu modificările și completările ulterioare.
Art. 13. Instructorii auto autorizați au obligația ca, în decurs de 30 zile de la data obținerii autorizației, să inscripționeze vehiculele cu care efectuează pregătirea practică, pe părțile laterale, cu autocolante al căror model este prezentat în anexa nr. 2 la prezenta metodologie, autocolante pe care trebuie să se regăsească numărul autorizației și categoriile pentru care este valabilă autorizația.