| Sergay a întrebat:

De ce e corecta ordinea de trecere: autoturismul, autobuzul, autocamionul in urmatoarea imagine: http://www.autozzap.ro/......pThumb.php
Nu se mai aplica regula prioritatii de dreapta?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

1. Primul va trece autoturismul, pentru ca traiectoria lui nu se intersecteaza cu a autocamionului, ci doar cu a autobuzului, fata de care are prioritate, venind din dreapta.
2. Intre autobuz si autocamion are prioritate autobuzul, camionul fiind obligat sa ii acorde prioritate de dreapta in timpul virajului. Deci al doilea va trece autobuzul.
3. Camionul nu mai are cui sa ii acorde prioritate, deci va trece al treilea.

1 răspuns:
| dany1219 a răspuns:

Galben,rosu,albastru...ba da.se aplica prioritatea de dreapta...