| tpubv94 a întrebat:

Vreau sa ma lamuriti cu ceva concret cu o aplicare practica cum sta treaba cu Regula prioritatii de dreapta in sensurile giratorii turbo (Spirala ). Stiu ceva foarte vag. Stiu ca nu este ca regula universala a prioritatii de dreapta. Daca esti tont si nu stii la ce ma refer si anume la sensurile giratorii turbo atunci nu te deranja sa imi raspunzi.
Asa arata un sens giratoriu turbo ( Cu spirala ) http://img35.imageshack.us/img35/3109/41617538.jpg
Va rog mult : Nu stiti despre ce este vorba nu imi raspundeti!
Multumesc anticipat

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| babyalexa a răspuns:

Astea sunt intersectii rotunde, nu sens.Aici acorzi prioritate de dreapta.Si nu ti se raspunde pentru ca in legislatie nu gasesti aceasta denumire, si alta regula a prioritatii de dreapta decat cea"clasica"nu exista.

| subfocus a răspuns:

E simplu. daca vrei sa intri in sens trebuie sa dai prioritate la tot ce e in sens. odata ce ai intrat in sens primesti prioritate de peste tot.

| tpubv94 explică:

Da multumesc. Nu stiti despre ce este vorba. Cunosc toate regulile am luat sala cu 24. Stiu ca ai prioritate cand esti in sens. Dar la seunsurile giratorii tubo este o prioritate de dreapta pe care trebuie sa o acorzi deoarece se face o spirala iar la inceputul ei nu au loc sa intre 2 masini ceva de genul era. Iar tu daca intrai pe spirala de langa sens trebuia sa-l lasi prima data pe ala de pe banda a 2 a. Ma rog si asa doar in Craiova si in brasov sunt sensuri turbo.

| tpubv94 explică:

Da ma rog, am gasit. Am fost prost informat. Este vorba de prioritatea la iesirea din sens. Daca esti pe banda a 2 a si vrei sa iesi din sens si cel de pe banda 1 doreste sa continue in sens trebuie sa-i dai prioritate. Este in dreapta ta, e adevarat, dar prioritatea este la schimbarea benzilor. Multumesc oricum.

| hammas a răspuns:

Sal,tpubv94 dupa cate stiu eu intr-un sens giratoriu nu se mai respecta regula prioritati de dreapta ci trebuie sa dai prioriate celui care este deja intrat in sensul giratoriu.
un ras mai vast nu-ti pot da sad sper sa-ti fie de folos si asta

| stefan1984bv a răspuns:

Regula intr-un sens giratoriu in spirala este sa dai prioritate de stanga inainte de intrare si SA-TI TI BANDA pe care te-ai incadrat si nu vei avea probleme cu nimeni, bine o sa ai probleme cu cei care nu cunosc si trec prin giratoriu drept ca si cum nu ar vedea benzile.