| boytrue a întrebat:

De ce imi fierbe bateria am o dacia 1310?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza defectarii regulatorului de tensiune de incarcare montat intre alternator si baterie.http://www.niqro.3x.ro/regtens/regtens.htm

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifica cu un multimetru/voltmetru tensiunea la borne. Daca depaseste 15v, schimba releul de incarcare.
Daca tensiunea e normala, probabil s-a dus unul sau doi elementi din baterie, iar ceilalti fierb acum, pentru ca ajunge prea mult curent la ei.
O baterie cu elementi sulfatati se recunoaste prin tensiune mica dupa incarcare, sub 12V, dar totusi putere suficienta in ea, cat sa aprinda un bec sau chiar cat sa porneasca motorul.