| Niku_Nikusor_1996 a întrebat:

De ce porneste vintilatorul de la radiator la turatie foarte mare chiar daca motorul nu este pornit, ci doar am dat prima cheie?
Aceasta problema a aparut dupa ce am venit vreo 300 km cu climatronicul la maxim deoarece nu stiu din ce cauza primesc aerul cald de afara in loc sa primesc aer rece de 15 grade dupa cum am setat?
Problema cu racorirea o am de cand am luat masina ( 1an la mana adoua Skoda Octavia 2007 1.9 TDI), dar nu mi sa mai intamplat sa porneasca ventilatorul cel mare din fata radiatorului principal fara rost la o viteze foarte mare, chiar daca motorul este oprit. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste expicatii.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti mai baga aer rece cum trebuie pentru ca probabil sa pierdut din freon

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil sunt probleme la sistemul de racire, ai lichidul de racire in limite?
daca ai motorul rece si pornesti prima data in cat timp porneste ventilatoru de pe radiator?

| Niku_Nikusor_1996 explică (pentru anonim_4396):

Dau doar prima cheie si ventilatorul porneste chiar daca nu pornesc motorul, ventilatorul cupleaza. A am fost la service am bagat freon dar tot nu da racoare creca.Creca scapa freon, dar problema cu ventilatorul nu o am de mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Niku_Nikusor_1996):

Atunci poate fi probleme cu termocupla (sau cam asa se numeste), se activeaza la orice temperatura