| Dani978 a întrebat:

Salutare

Am și eu o problemă la o Skoda Octavia 2 1.9 tdi bkc... Și nu ii da nimeni de cap.
Plec de acasă cu ea o ia la sfert de cheie merg cat merg urca apa la 90 grade după un timp când calc ambreiajul sa schimb viteza îmi scade turația la 0 și moare motorul câteva secunde după ce o bag inapoi in viteza își revine, sau daca se oprește acolo trebuie să îi dau câteva cheii sa pornească...
Alternatorul incarca 14.29+
Bateria e noua
Pe testere nimic... Clapeta de accelerație nu are probleme...
Daca a mai întâlnit cineva problemă asta va rog sa mă ajutați...( Multa lume spune sa verific senzorul ax cu came, vidrochen sau cel de turație )

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ceva din alimentare, zic eu. Ori legat de senzori, ori pierdere de motorină pe undeva.
Îți trebuie o constatare amănunțită, la un mecanic specializat în motoarele pompe-duse.

| relian a răspuns:

Combustibil vine la injectoare? Sa se opreasca asa brusc sau ce spui tu, arata ca nu ar avea combustibil.

Daca ar fi fost ceva sensori, ai fi avut ceva lumini aprinse la bord, la scanare tiar fi zis, dar tu ai spus ca nimic la scanare, adica nici un cod.
Bine ca is cam lamurit eu de scanarile celor din RO laughing desi nu vad cei atit de mare filosofie sa scanezi o masina cu o trotineta de scaner si iti spune in 2 minute tot.

Deci ca idee orice sensor defect, sau care ar functiona defectuos, computerul masini ar inregistra acele erori si ar spune. Daca intr-adevar la scanare nu apare nimic, atunci nu-i de la nici un sensor.

Mai degraba eu cred ca ar fi ceva de la alimentare.Alternatorul nu are treaba, dupa ce motoru a pornit, apoi cum spui masina porneste.

Ar fi de la alimentare sau aer, ceva din astea 2, daca una nu-i, motoru moare.Verifica alimentarea si aerul care trebuie sa intre in galerii.