| Mutzi a întrebat:

De ce sunt diferite chestionarele de pe drpciv fata de cele de la sala? Am facut pana la sala aproximativ 450 de chestionare (imi scriu in fiecare zi cate fac) si in ultima zi am stat toata ziua acasa, am facut 100 si am picat doar 3, am fost chiar foarte increzator pentru ca nu existau intrebari pe care sa nu le stiu. Am ajuns la sala, am picat cu 21. Intrebari mult mai spectaculoase decat cele care imi picau mie pe calculatoarele de acasa (faceam de pe mai multe ca sa imi dea intrebari cat mai variate). Am fost socat, nu ma gandeam ca e posibil sa pic la cat am lucrat. Ba mai mult, cand am ajuns acasa, de nervi, am zis ca ma pun jos sa fac 10 chestionare sa vad daca chiar sunt eu prost si n-am invatat destul sau functioneaza altcumva algoritmul la examenul real. Admis la toate, cel mai mic punctaj 25. Va rog sa nu radeti de mine, va dati seama ca sunt frustrat ca naibahee hee

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand faci lucurile pe dos, este normals a pici un examen.
De ce nu pui mana sa inveti legislatia rutirea, ca sa intelegi legile si regulile de circulatie?
Asa se rezolva chestionarele, dupa ce ai invatat toata teoria!

| Violleta2022 a răspuns:

Oricum ai timp destul acum, sa inveti si sa mergi la urmatorul examen, probabil la anul, pentru ca anul asta este deja tarziu pentru tine.
conform legii, ai nevoie de 15 zile sa te reprogramezi la urmatorul examen si cum este destul de aglomerat, probabil vei ajunge in ianuarie sau februarie.
Nu uita: invata legislatia Rutiera, ca sa nu mai pici examenul!

| NLS a răspuns:

Ai învățat toată teoria?
Întrebările de pe drpciv sunt exact cele din care se trage la sorti pentru sala.
Daca susții ca ai făcut 450, și presupunând ca ai și investigat greșelile, nu prea aveai cum sa faci 21 la examen.
Eu am dat de trei ori teoria din cauza traseului, pe care l-am luat doar a treia oara.
Prima data am făcut 25, apoi 24, iar la ultima, din nou 25.
Nu știu exact câte chestionare am făcut pe drpciv, dar oricum, multe.
Însă profesorul a insistat sa învățăm teoria din niște conspecte făcute de el după manual. (practic aceeași informație, dar în cuvinte ceva mai simple, structurata mai bine)

| Mutzi explică (pentru NLS):

Da, am invatat tot, dar nu stiu din reflex chiar toate 1200 de intrebari, e imposibil. Ce voiam eu sa spun de fapt e ca intrebarile de la chestionarele de pe https://www.drpciv.ro/dlexam pe care le fac acasa par repetitive(ca sa te ajute sa retii raspunsurile ma gandesc), in comparatie cu cele de la sala care au parut a fi complet la intamplare. Adica ma gandeam daca ar fi o varianta sa primesc si eu chestionare mai realiste, ca la sala, cu intrebari mai grele. Pentru ca cele pe care le dau ei mi se par foarte usoare si le iau 25-26, si tot pic;))

| Liviu a răspuns:

Been there, done that.In alta ordine de idei, am picat sala cu 20prima data. Toti se rahateau pe ei la propriu bajbaiau, eu intru sigur pe mine, poc poc jap 20 de intrebari, la fel ca si tine, vin acasa nervos, fac 10 15 chestionare, din care pic unu doua.Am invatat mai bine, Invatam dupa scoalarutiera.ro si faceam chestionare pe DRPCIV. Si da sunt la fel, mi s-a parut si mie c ar fi putin diferite, dar nu mult, deci sunt la fel, a 2 oara am luat cu 24, deci capu sus, daca din prima ai dat cu 21, data viitoare iei 24 + happy asta daca inveti.Relax,o sa il iei, doar insista.Nu pune la suflet gurile rele, tine capu sus, si tine-ma la curent happy o sa fie bine

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ca astea sunt aplicatii facute sa imite testele de acolo, nu sunt aplicatii ale politiei.