| Foxxy17 a întrebat:

De curand am luat un matiz din 2004 la mana a doua.Problema e urmatoarea, am pornit sa plec si apoi am vrut sa aprind farurile si s-a oprit motorul.Nu se mai aprindea nimic,nici nu pornea,nici lumini in bord, absolut nimic.Pe zi imi facea figuri si casetofonul, se auzea ca si cum era pe radio si se intrerupea.Am umblat la siguranta principala, am scos-o si am bagat-o de mai multe ori pana i-am dat de cap si pana la urma a pornit.Pana la urma cat de grava e problema si ce este de facut in continuare?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate e slabita o borna... Sau "masa" de pe caroserie.
Daca nu stii ce sa ii faci, du-te la un electrician. O sa verifice cateva chestii de rutina, si o sa faca o diagnoza bateriei si instalatiei de incarcare. E doar cateva zeci de lei un asemenea control.

| Foxxy17 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Chestia e ca atunci cand scot si tot bag siguranta aia si o tot misc isi revine si porneste masina...si mi se opreste motorul daca ii aprind farurile si chiar cand pornesc stergatoarele parca ii ia din energie

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Foxxy17):

Poate fi un cablu slabit, din panoul electric, ori contacte oxidate. Inlocuieste siguranta aia, daca zici ca ar putea fi de la ea. Ia un spray de contacte, demonteaza borna + a bateriei, si da cu spray pe la toate contactele vizibile. Eventual scoate pe rand fiecare siguranta, da spray in locasul ei, si pune-o la loc.
Lasi 10-15 minute capota deschisa sa se evapore spray-ul, apoi poti pune borna la loc.
Dar o cadere de tensiune atat de grava nu prea poate fi de la oxizi, cel mai probabil e un cablu intrerupt, ori slabit.

| Foxxy17 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am facut proba cu alta siguranta de la un alt matiz si nu mergea.

| Cata_Lungu_1995 a răspuns:

Normal ca nu ati merge cazanu ala du-te ba anapoi la caruta laughing)) cine ai lasa pe astia ca tine pe strada

| Foxxy17 explică (pentru Cata_Lungu_1995):

Bine fă.Nu poti sti ce are o masina second-hand.Acum daca tu ai masina ultimul model nu te da tare asa.