| anonim_4396 a întrebat:

De mic mi-au placut masinile. Sunt marea mea pasiune. Abia astept sa am permis.( Incep scoala luna viitoare).
Dar in acelesi timp parca mi-e putin frica de trafic, sa nu frec, lovesc etc.
Sfaturi? Cum pot sa scap de frica asta?
Multumesc.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi cu un adult la inceput pana te obisnuiesti

| Simpatic a răspuns:

La majoritatea barbatilor ne plac masinile asa cum majoritatii femeilor le plac posetile si florile...dar stai ca sunt si femei carora le plac masinile desi nu le inteleg, exact la toampe si pitipoanece m-am referit, nu la pasionatele de tuning!
A iti place un lucru nu inseamna ca il si stapanesti!
Daca nu scapi de aceasta teama nu are rost sa te urci intr-o masina parerea mea!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuie sa scapi de frica, trebuie sa inveti sa conduci sigur.
Frica nu e ceva exagerat, e foarte normal. Chiar si cu ani de experienta in spate, e suficient sa fii aerian o zi, o ora, si faci o porcarie scumpa.
Condusul in traficul din prezent e un risc pe care trebuie sa inveti sa-l stapanesti.

| Sofer a răspuns:

O sa iti dispara frica in timpul orelor de condus. Ce frica sa iti fie? Tu controlezi masina.

| Bizon95 a răspuns:

Termini scoala
iti o d'acia, asta... o Dacie de 300 euroz
o freci p'aia pana iti faci mana
si apoi o dai la programul rabla, tot o sa aiba zgarieturi si alte placeri

alta solutie nu prea e tongue

| Alexandrionelu a răspuns:

Pentru început, fi extrem de prudent, poarta lămâia, mergi încet și evita pe cât posibil marile aglomerații urbane și condusul pe zăpadă /polei. Nu condu dacă ești obosit sau nu te simți bine, poarta încălțăminte comoda și nu prea folosi muzica, telefonul sau orice îți poate distrage atenția de la condus.
Nu este chiar asa de greu, încetul cu încetul vei prinde curaj și vei câștiga experienta. Primi 10.000 km sunt mai grei, după aceea condusul va deveni chiar relaxant uneori.
Drum bun!