| nikname a întrebat:

Deci am un scuter Piaggio Free si am urmatoarea problema, cand il pornesc totul bine si frumos primi 10 km, dupa aceea nu se mai accelereaza ca si cum jiclerele s-ar infunda, am desfacut carburatorul am curatat jiclerele dar dupa urmatorii 10 km aceeasi problema. O rezolvare daca stiti as primi-o cu mare placere!

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Poate fi rezultatul insuficienţei de benzină, vezi dacă ai debit suficient de benzină din rezervor: filtre de benzină colmatate, merge bine operioadă, după care scade nivelul din carburator şi are fenomene de amestec sărac: plafonare în ture, putere redusă. De obicei când are aşa ceva, dacă opreşti motorul şi stai 5-10 minute, suficient să se umple carburatorul şi să se răcească bujia (care se încinge de la amestecul sărac) totul revine la normal... şurubăreală plăcută.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Mai avea putin si il punea sa schimbe tot motorul.
rolling on the floor

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e, viata ce sa faci :p

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul nu e bun

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Nikname, du-te cumpara-i un piston si un cilindru si o supapa admisie-evacuare(muzicuta) nu ai altceva de facut! Nu-i greu, demontezi esapamentul, apoi chiuloasa, scoti pistonul, vechi, pui pistonul nou cu sageata in jos(catre evacuare) montezi boltul, sigurante, pe cilindru un pic de ulei, montezi cilindru, chiuloasa esapamentul si start! Demontezi supapa admisie-evacuare care se afla sub racordul cauciucat dintre carburator si carter. Faci rodajul 3 plinuri de benzina, primii 300-400 de km fara pasager. Primii 100de km nu mai tare de 50 km/h apoi cu reprize alternante, cand mai in viteza, cand mai usor. Bafta Nikname!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

"...pui pistonul nou..." cu sageata spre evacuare, scuzewinking

| Adikis a răspuns:

Incearca sa cauti pe toata instalatia de alimentare. Nu ai filtre care ar putea sa fie infundate? Eu am avut o asemenea problema la o masina si aveam un filtru in rezervor care mi-sa infundat. Sau cauta oriunde pe alimentare