| anonimbuc21 a întrebat:

Dețin un Opel h din 2005.
De ce se reduce luminozitatea displayului cand aprind pozițiile? Când le opresc se vede iar ok. Am montat becuri albe la numărul de înmatriculare.
Are legătură?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca inainte de a monta acele becuri nu făcea asa, e clar de unde vine problema.

| mihai69 a răspuns:

Pentru că așa e "programată"; dacă aprinzi poziția, crede ca e seară / noapte, deci trebuie sa reducă luminozitatea afișajelor din habitaclu.

| Digikey a răspuns:

Ai pe undeva in stanga niste potentiometre unul regleaza inaltimea farurilor si celalalt luminozitatea bordului pe timp de noapte. Daca aprinzi luminile s-au gandit ca afara este intuneric si iti reduce lumina bordului ca sa nu deranjeze.

| Stefancalin1997 a răspuns:

Fiindca scade intensitatea luminii deoarece intra un consumator in schema, e normal sa se intample.