| JungHaYo a întrebat:

Dintre Opel Corsa si Volkswagen Golf cu motor de 1.2 litri care e mai bun?

Răspuns Câştigător
| dubstep97 a răspuns:

VW Golf clar...e cea mai buna masina, consum mic, rezistenta nu ca prostiile de opel recomad\nd Golfulwinking fundabig grin

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Care e mai bun pentru ce?
In primul rand cele doua masini nu sunt comparabile, facand parte din clase diferite. Corsa este comparabila cu Polo, iar Golful cu Astra.
Ca si marca, VW este considerata peste Opel, eu am avut insa numai Opeluri (si Dacie, ca tot romanu') si am fost si sunt multumit de aceasta marca. Pe aceeasi clasa, calitativ si ca dotari cele doua marci sunt comparabile, iar mie designul imi place mai mult la Opel, dar aici e chestie de gusturi. Diferentele incep sa se vada insa la pret, atat la achizitia masinii cat si la intretinere.
Repet insa, Corsa nu poate fi comparata cu Golful, e ca si cum ai compara mere cu prune.

| AxelBv a răspuns:

Golf are motor de 1.2 doar TSI (Golf VI)
La raportul greutate/capacitate cilindrica aici avantajul este al Opel Corsa-ului. Masina este mai mica, mai usoara si consuma mai putin la motorizarea asta. Golful este mai greu iar motorizarea de 1.2 iti ofera consum mai ridicat la cei 105 CP.
In cazul asta Corsa este mai buna.

| mafiotuXXL a răspuns:

Vw Sunt cele mai bune masini face De NEMTzi.
cum vreii euu asa zic.
Si Vw este masina Economica...
Nu manca nushh acumaa vezii tuu
DA zic ca Vw di mai ales ca Golf sunt masini foarte bune. Golfurile

| guzanu92 a răspuns:

VW Golf e o masina f buna, a mea e golf 4 model vechi, are 300000 km si inca merge tun pe consum de diesel f putin. Ti-o recomand!winking

| Lysergide a răspuns:

Nu te incurca cu motor de 1.2 litri.E mic.

| a1doru a răspuns (pentru Lysergide):

Ce vorbesti,man? cate masini ai avut tu, la viata ta, sa dai un asemenea verdict?

| Lysergide a răspuns (pentru a1doru):

Trei.Un Logan de 1.4, din 2008 un Seat leon de 1.6 si din 2011 o Skoda octavia 1.6, ambele benzina.Eu unu nu m-as incurca cu 1.2 tsi pe GOLF.La fiabilitate imi pun eu semne de intrebare.

| JungHaYo explică:

Am uitat sa va spun ca mama nu participa la raly-uri

| papusikbypotlogi a răspuns:

Ww golf