| s2Da a întrebat:

Doresc sã aflu dacã maşina cu nr de înmatriculare BZ10KXW mai figureazã la poliţie deoarece am vândut-o.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

O poti declara vanduta la drpciv, cu datele lui personale sa nu ai stres

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intereseaza-te la Serviciul de inmatriculari din Buzau.

| mgtow a răspuns:

La noul proprietar figureaza in politie

| s2Da explică (pentru mgtow):

Asta este ideea cã nu a perfectat actele jegul.

| s2Da explică (pentru mgtow):

Da dar cel care i-am vândut-o a pasat-o la altul. Eu cu ãsta am de tras cã nu am cu el contractul de vânzare-cumpãrare. Aşa îl declar la drpciv doar cu numele dar nu am date personale. Ştiu cum îl cheamã şi din ce oraş este de la poliţie.

| mgtow a răspuns (pentru s2Da):

O poti declara vanduta la drpciv, cu datele lui personale sa nu ai stres

| sierra1 a răspuns:

Nu te mai interesa nicăieri, zice că da!

http://www.numereauto.com/BZ10KXW

| s2Da explică (pentru sierra1):

Mersi! Maşina este datã în urmãrire la poliţia de pe raza Nehoiu şi Pãtîrlagele pentru neperfectare acte.

| sierra1 a răspuns (pentru s2Da):

Sănătate!

| goguPatent a răspuns (pentru s2Da):

Vezi ca site -ul ala nu e nimic oficial.
Si daca masina e transcrisa in acelasi judet numarul ramane acelasi deci irelevant.

| s2Da explică (pentru goguPatent):

Mersi!

| Salontanul a răspuns (pentru s2Da):

Are dreptate goguPatent. Ala este o porcarie care nu are tangenta cu pagina oficiala a MAI care ti-ar putea spune daca mai este sau nu. Fa ce ti-a zis Iondelasal!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifica frumusel daca are RCA valabil, apoi rovinieta.
https://www.aida.info.ro/polite-rca
http://www.cnadnr.ro/ro/verificare-rovinieta

Fara acestea doua, cam slabe sanse sa circule.
Apoi mai poti intra pe https://www.drpciv.ro/drpciv-forms/plate-number pentru a verifica daca numarul respectiv este liber.

| s2Da explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi! Am verificat: numãrul nu este disponibil, rovinietã nu are cred cã nu existã în meniul lui şi nu mai are nici asigurare. Faza este cã am fost la poliţia din oraşul Nehoiu, am fãcut cerere cãtre comandant pentru a i se reţine actele pentru neperfectare. Am primit un rãspuns de la ei cã a verificat la adresa respectivului dacã maşina existã dar nu a gãsit-o (cred cã era în acel moment plecat cu ea) şi cã nu a dat de ea în trafic.O întrebare am. Pot face o cerere online cãtre poliţia Buzãu pentru scoatere din circulaţie? Cã la situaţia actualã din țarã ghişeele sunt aglomerate ful. Precizez cã maşina o am scoasã de la financiar nu mai figurez cu ea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru s2Da):

Masina presupun ca a fost data deja in urmarire, nefiind in regula cu actele. Contesta viitoarele amenzi pe baza contractului V-C si a cererii/raspunsului catre comandant, iar in rest, nu mai ai de ce sa iti faci probleme.
Problema este a sistemului romanesc, nu a ta. Tu ti-ai implinit partea.
Omul comite o ilegalitate pe barba lui.
Treaba politiei este sa il prinda, moment in care il vor sanctiona nasol, inclusiv prin retinerea certificatului si a placutelor.
Mai poti verifica seria de sasiu pe www.rarom.ro sa vezi daca a mai facut ITP-uri sau alte vizite pe la RAR.

| s2Da explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi. O sã verific.

| s2Da explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am verificat. Eu am vândut maşina pe 27.01. 2021 iar ITP-ul îl fãcusem eu pe 13.01. 2021 cã nu o puteam vinde fãrã. Asta este ultima vizitã la stația ITP. Cu alte cuvinte nu mai are ITP. Aşa dã din documentul primit de la ARR. Asigurare nu are, ITP nu are, rovinietã nici atât. Sã înțeleg cã poliția la ars?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru s2Da):

Posibil, sau a dat-o la dezmembrări, știind că nu mai are drept de circulație.