| youaremyecstasy a întrebat:

Doresc sa imi cumpar o masina inmatriculata in Romania.Intrebarea mea este:ce trebuie sa platesc in afara de costul masinii? gen. taxe, rca?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Sunt destule... preturile nu le mai stiu fiindca s-au modificat acum 2 saptamani si nu am mai imatriculat nimic de atunci, dar actele sunt aceleasi:
- Cererea tip;
- Cartea de identitate a vehiculului;
- Fişa de înmatriculare, cu viza agenţiei fiscale;
- Actul de proprietate:
- Documentele de înmatriculare străine şi traduceri legalizate ale acestora;
- Plăcile cu nr. de înmatriculare străin;
- Actul vamal ( când vehiculul provine din afara U.E);
- Certificatul de autenticitate - R.A.R (cu excepţia vehiculelor noi);
- Inspecţia tehnică periodică;
- Poliţa de asigurare obligatorie;
- Taxa pe poluare pentru autovehicule achitată la Administraţia Finanţelor Publice;
- Taxa de înmatriculare auto - Consiliul Local;
- Contravaloare certificat de inmatriculare - CEC;
- Actul de identitate al proprietarului sau certificatul de înregistrare al firmei, după caz;

| youaremyecstasy explică (pentru FurtunaDiesel):

Am scris destul de clar ca o doresc inmatriculata in ROMANIA.s oricumhappy

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru youaremyecstasy):

Atunci fara:
- Documentele de înmatriculare străine şi traduceri legalizate ale acestora;
- Actul vamal ( când vehiculul provine din afara U.E).
In rest toate cele specificate mai sus!

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan9630 a răspuns:

Taxa rca doar daca nu o are platita alte taxe nu cred ca ma suntbig grin

| Bogdan9630 a răspuns (pentru claudiu2386):

Nuu cum sa mearga si sa isi ia banii inapoi mah ce ai si daca este de acord propietarul decat face un act de vanzare cumparare si gata doar daca sunt prieteni sau apropiati cv pentru ca daca nu se cunosc amenzile incasate merg la vechiul propietar...am dreptate?

| Bogdan9630 a răspuns (pentru claudiu2386):

Nu mah ce ai cum sa mearga sa isi ia banii inapoi stiu asta pentru ca am avut un aro care tocmai la vandut si era totul platit la zii si nu a mai mers nicaieri sa ceara niciun ban si nici nu la radiat doar a facut un act de mana la scazut de la primarie si la inscris celalalt in primarie in rest numerele au ramas, asigurarea in continuare...etchappy si daca vrei sa faci o inspectie tehnicabig grin

Răspuns utilizator avertizat