| deepinlovewithyou a întrebat:

Dragi iubitori de masini, voi ce ati alege dintre un Audi A5 si BMW Seria 3? Vreau parerea voastra, si vreau s-o motivati. sa-mi spuneti de ce ati facut acea alegere. Multumesc! + funda :3

Răspuns Câştigător
| Danişor a răspuns:

Audi!
1. In primul rand tractiunea. E mult mai sigura o masina cu tractiune integrala decat una cu tractiune spate (cum au majoritatea BMW-urilor). Poate ca au Controlul Tractiunii si ESP si alte sisteme de siguranta dar... e tot tractiune spate
2. Sunt mai ieftine.
3. Au consum mai mic
Ex. BMW 740d, 3901cmc: 9. 8 l/100km
Audi A8 4. 2TDI 4134 cm3: 9. 4l/100km
Deci motorul e mai mic si consuma mai mult (la BMW).
4. Sunt mai ieftine la intretinere, deoarece majoritatea marcilor care apartin grupului Volkswagen au costuri destul de accesibile, deoarece au multe piese de VW. Wikipedia:"Numele Volkswagen înseamnă „vehicul popular" sau „al poporului", fiind preconizat de regimul nazist ca automobil pe care să şi-l poată cumpăra oricare cetăţean."

Sper ca te-am lamurit. Cel putin am incercat

| ovidius a răspuns (pentru Danişor):

Vezi că încurci marfa cu ambalajul. Nu se făcea vorbire nici despre A8, nici despre seria 7la BMW...

5 răspunsuri:
| Alexandru98 a răspuns:

Audi a5

| Braunion a răspuns:

Niciuna. Ambele costa cat o casa, deci mai bine imi iau o casa (pe care o pot inchiria si sa scot profit) si pe care o pot vinde ulterior la fel sau chiar mai scump.
In loc sa-mi plimb kuuru in BMW sau Haudi ca sa vada tot poporu valoarea mea, mi-as lua cea mai ieftina masina noua. Si uite asa as fi mai bogat decat ala care a ''investit'' in masina scumpa.
Unii sunt atat de prosti incat nici nu au bani dar cumpara masini de lux din banii bancilor, si apoi le platesc dublu. Cand leasingul se termina si devin in sfarsit proprietari (ca pana atunci proprietar este RCI leasing, BRD sau mai stiu eu cine) masinile alea nu mai valoreaza nici un sfert din cat au valorat initial fara TVA, nu din cat au costat.

| ovidius a răspuns:

BMW e exclus din ecuaţie. Îţi dau 2 motive, unul subiectiv şi altul obiectiv:
1. La bmw ai tracţiune spate
2. bmw-ul este o maşină de rakeţi şi manelişti cu ceafa groasă.

| deepinlovewithyou explică (pentru ovidius):

Multumesc si tie pentru raspuns, chiar daca nu l-am considerat unul castigator. L-am ales pe celalalt pentru ca a fost mai detaliat, dar va multumesc amandurora. Iti voi lasa un vot big grin.