| Piftea123 a întrebat:

Dupa ce iau Sala si Orasul pentru categoria C dupa cat timp pot sa dau sala pentru categoria E?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista categoria E, doar categoria CE.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."
Fata de aceste prevederi vei putea sustine examinarea teoretica si practica pentru categoria CE imediat dupa obtinerea categoriei C, legea nu prevede vreun termen.