| aimullah123 a întrebat:

Dupa ce iti schimba parbrizul trebuie sa nu mergi cu masina o perioada?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ar trebui o perioadă de "rodaj", de familiarizare a mașinii cu noul parbriz. Unii zic să o ții in garaj juma de an

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cati paraleli au putut raspunde...
Da, dupa inlocuirea parbrizului, este obligatoriu sa nu misti masina cel putin 4-5 ore. Prin "sa nu misti", inseamna sa nu pornesti nici macar motorul, pentru ca produce vibratii.
Siliconul de parbrize nu e superglue, sa se intareasca in 10 minute. Ideal este sa lasi masina in pace vreo 12 ore.
Odata cu inlocuirea parbrizului, se monteaza stergatoare noi (cele vechi ar zgaria parbrizul din start), si e bine sa iei si chedere de parbriz noi.

| Panamax a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca sunt morti de foame si folosesc sigilant de pe vremea lui Ceasca poti sa astepti si 4 ore.
La Carglass folosesc HPX4, si timpul de asteptare pentru a se intari este doar de 30 min. Dureaza 0 ora si 30 minute cu totul si poti sa pleci cu masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Panamax):

Nu ma refeream la mesajul tau, ci la ceilalti. Stiu ca se poate face si pe rapid, dar in multe locuri se folosesc produse banale.
Eu nu am mai pus de mult, in service foloseam niste adeziv care arata ca un salam ieftin... Il tineam in apa fierbinte cate 10 minute, ca sa il putem aplica. Nici macar nu aveam pistol electric, era chin.
Cei care se ocupa doar cu asta, bineinteles ca sunt mai dezvoltati.

| Sofer a răspuns:

Unde scrie asta? După montare e ca nou și poți sa mergi cu mașina.

| Panamax a răspuns:

Doua ore.
Este asa greu de priceput?
Depinde de sigilantul folosit de temperatura exterioara etc.
Eu mai mult de o ora nu am asteptat niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din partea mea : niciodată! Cumpărați-vă biciclete. Este și sănătos, slăbești și nu poluezi aerul. Ai și inima mai sănătoasă și nervi când nu găsești piese pentru bicicletă.

| aneliram a răspuns:

Poți merge cu mașina, imediat după ce schimbi parbrizul.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Scuze. Așa este trebuie să aștepți, minim 3 ore.