| EusebiuG a întrebat:

Dupa noua lege pentru a putea merge cu atev-ul trebuie sa si carnet de conducere pentru categoria b1 si peste 16 ani, are importanta cati cai putere are atv-ul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, are importanta, puterea motorului nu trebuie sa fie mai mare de 15 KW, ceea ce face cca 20 CP.

| BassHunter13 a răspuns:

Din cate am inteles, cu ATV nu mai ai voie sa mergi pe drumurile publice..Fiind ATV si este vehicul de teren numai in afara drumului public ai voie!

| AgathaRo a răspuns (pentru BassHunter13):

Tin sa te anunt daca este omologat la RAR (ai cartea masinii ) talon, asigurare, poti circula pe drumurile publice.Stiam ceva de genul viteza maxima constructiva sa nu depaseasca 50 km/h. La "vechiculele AXIAM alea care prind 45 km/h nu necesita permis nici subcategorie ci doar de un atestat.

| BassHunter13 a răspuns (pentru AgathaRo):

Ok du-te la politie si ai sa vezi! Ca nu mai ai voie sa conduci ATV pe drumurile publice!

| AgathaRo a răspuns (pentru BassHunter13):

Am cautat litera de lege care sa interzica circulatia atv-urilor din pacate nu am gasit. Daca sa interzis trebuie sa fie publicata in monitorul oficial al Romaniei

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai nevoie

| Darius352 a răspuns:

Da, este important... trebuie sa ai pana in 25 cai putere (CP) si ati trebuie carnet, bine poti si faralaughing Dar daca te prinde politia... tu stii ce urmeaza, bine glumeam, Orice dar fara nu, am vazut la pro TV ca poti face si 1 an de puscarie pentru ca ai condus fara carnet.