| BAIATUL a întrebat:

E adevarat ca poti conduce o masina pe drumurile publice de la varsta de 17 ani cu condita sa avem in dreapta un posesor de permis de conducere? Daca da de cand este aceasta lege intrata in vigoare? Si ce aprere aveti despre asta? Eu personal cred ca este o prostie pentru ca scoala de soferi ne invata sa conducem nu rudele sau prietenii si in plus daca este asa nu o sa se mai chinuiasca nimeni s ainvete pentru obtinerea permisului de conducere... Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata sunt numai zvonuri. Se pare ca este o propunere de modificare a Codului rutier, printre alte vreo 500 de propuneri, care a fost trimisa Parlamentului. Daca Parlamentul o aproba si Presedintele promulga legea, atunci se va putea conduce. Pana atunci fapta este infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 5 ani, la fel este pedepsit si cel care incredinteaza masina. Numai bine!

6 răspunsuri:
| shoBy1 a răspuns:

In America FRATE

| CataC a răspuns:

Salut
Nu, nu este adevarat. Poti conduce pe drumurile publice doar daca posezi un permis de conducere corespunzator categoriei din care face parte vechiculul. Indidferent pe cine ai sau in in dreapta.
Daca esti grabit si ai 16 ani impliniti gandeste'te la scuter/moped.
Bafta

| PaulCCraciun a răspuns:

De la 17 nu poti conduce pe strazi, de la 18 fara 3 luni poti da pentru carnet( asa stiu ca era). In schimb poti conduce pe un teren privat sau ceva, te poate invata cineva, asa cum pe mine m-a invatat taicamiu sa conduc cu mult inainte de a ma duce la scoala.

| BAIATUL explică (pentru PaulCCraciun):

Pai fratele meu eu stiu sa conduc doar ca am intrebat daca este legal sa conduc pe dumurile publice de la 17 ani fara sa detin permis de conducere, eu stiam ca in timpul scolii de conducere scoala imi elibereaza un act prin care am voie sa conduc o masina pe drumurile publice.dar am auzit un prieten de chestia asta cu 17 ani fara permis si sa am un sofer in dreapta.etc.multumesc oricum pentru raspunswinking

| mady999 a răspuns (pentru BAIATUL):

Da,este adevarat. http://www.avocatnet.ro/......titor.html

| Sm3cku a răspuns:

Nu, e ilegal... poti sa faci scoala de soferi la 17 ani, iar la 18 ani iti iei permisul.