| djdani2010 a întrebat:

E bun vw golf 4 1.4 16 v din 2000, pentru pretul de 1990 euro negociabil?
km parcursi 91.000
Euro 3
Co2-152
cam cat are consum?

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

91.000 km din 2000 pana acum :O Is 14 ani, pentru dumniezo. E imposibil sa mergi in medie 6, 5 mii km pe an (poate doar daca esti pensionar). Eu de exemplu am mers deja 4000 km anul asta si au trecut 2 luni jumate laughing
Doar anul trecut am mers vreo 25.000 km...
De consumat consuma 8-10% in oras (in functie de modul cum o arzi) si vreo 6-7 extraurban.
Legat strict de model, eu urasc golfurile. Mi se par masini mici si total neconfortabile.
Nu vrea mult pe el cu conditia sa fie inmatriculat in Ro post 2007. Altfel e teapa.

| djdani2010 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Imi sugerezi te rog frumos atunci o altfel de masina buna de inceput? happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru djdani2010):

''Imi sugerezi te rog frumos atunci o altfel de masina buna de inceput?''

Un Logan sau un Opel Corsa ar fi ideale.

19 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

7-8% mediu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti dai seama ca masina aia e manarita rau de tot nu?

in 14 ani doar 91.000 km? hai serios

| djdani2010 explică (pentru suntserios):

Ce parere ai de skoda fabia? happy

| suntserios a răspuns (pentru djdani2010):

Nu am zis nici de golf ca nu e ok, dar nu golf ul ala.

fabia... hmm mai bine un vw polo

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru djdani2010):

E cam totaia cu Golfu doar ca e mai usoara. Dar fabiile mai vechi sunt toate pe jante de 13 inch si eu exclud din start sa am asemenea masina. Pana si Loganu e pe jante de 15 inch (deci e mai masina).

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru djdani2010):

Vrea enorm pe ea avand in vedere ca are un motor de 1.2 benzina de 60 cp...
In plus nu reiese de nicaieri ca ar fi inmatriculata post 2007.

| djdani2010 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Intr-adevar, vrea, dar in afara de pret(care este cam mare), e buna masina? happy, avand in vedere ca e si inmatriculata (nu prea ma pricep cu masinile.)

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru djdani2010):

1) Degeaba e inmatriculata in RO daca nu e inmatriculata post 2007. Din 2007 s-a introdus taxa de prima inmatriculare. Si degeaba are platita taxa de primainmatriculare daca proprietarul si-a recuperat-o.

2) O masina pe jante de 13 inch si cu un motor de 60 cp nu prea e masina (are mai mult caracteristici de moped)

3) Nu inteleg de ce nu-ti iei un Logan sau o Corsa (designul nu este totu la o masina)

| djdani2010 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Cam cat consuma corsa?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru djdani2010):

Habar n-am. Depinde de motor.

| Florian20405 a răspuns:

Golfu este o masina de mase,o masina buna la toate. Putere,comfort, rezistenta.
Iti recomand golf sa-ti iei dar nu daca esti incepator, nu e o masina de incepatori.O masina de incepatori e un matiz, tico, corsa etc.
Si acum serios golf din 2000 cu 91.000 km? poate 910.000 km da.Glumesc.
Masina ai pe putin are 300.000 km.Du-te in Germania sa-ti iei,de acolo sigur o iei cu km reali,cat despre golf iti spun sincer nu este o masina inghesuita, e chiar foarte spatioasa, la comfort nu ai ce sa-i reprosezi iar la putere depinde de motor, dar in general au putere medie spre puternica.
Na... daca unu s-a urcat numa in dacie si a vazut ca golfu e hantchback, gata e inghesuit...BA FRATILOR NUMAI COMENTATI DACA NU STITI DESPRE CE ESTE VORBA. Golf masina mica? Masina inghesuita? Deci ma faceti sa rad.
Bafta Dani, si iti recomand cu incredere golf, sunt masini apreciate.(au si de ce)

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Florian20405):

Golfu e masina de femei. Passat-ul e masina de barbati, Jetta e de baietiwinking

Loganu e masina de roman din clasa medie cu o varsta de peste 35 de ani, Opelul e masina de tapinar s.a.m.d

Cea mai buna masina e aia careia nu-i platesti benzina, revizia si consumabilele (indiferent de marca) pentru ca poti merge mult si moca. Si cu duba as merge gratis laughing Cate fite pe unii, de parca s-au nascut in ''gipane''

| djdani2010 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

La mine in fata scolii baietii de clasa (11-12) au cel mai mult golf happy
am intrebat un prieten care tatal lui e mecanic, si a spus ca golf 4 1.6 si 1.9 sunt masini foarte bune happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru djdani2010):

Mecanicii n-au nicio treaba. Daca ii dai unui mecanic un Renault sau un Fiat nici nu stie pe unde e pompa de motorina. Majoritatea mecanicilor de cartier sunt amatori. Singurii mecanici adevarati sunt la reprezentante.
Golfu e o masina de femeie, asta nu inseamna ca pustii nu o pot conduce. Dar ca barbat in toata firea te-ai face de ras in asa ceva.

| djdani2010 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ce te face sa crezi ca golf e masina de femeie? m-ai degraba as spune polo, nu golf.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru djdani2010):

Faptu ca e mica si nepractica si nu ii gasesc o utilitate clara in afara de a transporta maxim 4 persoane (dintre care 2 copii) din punctul A in punctul B, fara prea multe bagaje. Golfu ti-l iei ca nu-ti permiti ceva de la VAG mai bun si vrei sa pari smecher (ca deh, masinile italiene sau cele coreene nu-s bune, nu-s fiabile si alte tampenii d-astea iar Opelul e ''masina de saraci''). Golful este mai mult o legenda urbana decat un adevar, iti zice asta cineva care a avut Golf in trecut. Daca conduci un Golf si apoi o Jetta sau un Passat nu o sa te mai intorci niciodata la Golf.