| DonMoldo a întrebat:

E obligatorie semnalizarea de intrare în sensul giratoriu dacă merg înainte? Instructorul zice că da, trebuie semnal stanga de intrare si dreapta de iesire.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cat timp faci scoala, fa-i pe plac.
Si eu am condus masina subturat, ca asa voia nenea. M-am concentrat doar pe sfaturile bune. Imediat ce am luat permisul, am condus cat de turat am vrut.
La fel si tu, semnalizeaza stanga si cand schimbi vitezele pe drept, daca asa vrea el. Conduci pe permisul lui, de ceva.
Dupa ce iti iei permisul tau, faci ce vrei/ce trebuie.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din pacate examinatorii au creat tampenia asta, iar legiuitorul nu e in stare sa o clarifice. La fel cum de ani de zile nu au fost in stare sa reglementeze prioritatea la iesirea din sensurile cu doua benzi, iar acum recent, cand au făcut-o, mai rau au complicat-o.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este obligatorie si instructorul stie foarte bine legile, de aceea iti cere sa le respecti.

Vad ca ai premiat cel mai prost si mai incorect rapsuns posibil!
Iti dau un sfat, sa nu faci niciodata prostiile care le spune asta in raspunsul premiat, ca poti face accident rutier si ramai fara permis la examen.

Pune mana serios pe LEGISLATIA RUTIERA si invat-o din scoarta in scoarta, ca sa fii capabil sa intelegi si sa aplici legile pe sosele, salvandu-ti viata ta si a celorlati.
Doar invatand serios legislatia si intelegand-o logic, poti sa faci cehstionarele alea si sa iei examenul auto cu succes.

suntserios
| suntserios a răspuns:

După cum ți au zis toți, mai puțin Violetta care e clar că nu știe codul rutier și nu a condus niciodată, nu are sens semnalizare la intrarea în sens. E ilogic. Însă dacă instructorul îți zice și nu vrei bătăi de cap, semnalizează, deși mai tare îi ce încurcă pe restul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inca nu am auzit un raspuns oficial.
O parte din dobitoci semnalizeaza stanga cand intra in giratoriu (de parca ar avea vreo relevanta), o parte nu.
Eu semnalizez stanga doar daca schimb directia catre stanga, sau intorc. Si mai semnalizez dreapta cand parasesc giratoriul.

| DonMoldo explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai aia zic nu prea vad rostu la semnalul asta. El spune ca trebuie semnal stanga de intrare in sens chiar daca merg inainte laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DonMoldo):

Cat timp faci scoala, fa-i pe plac.
Si eu am condus masina subturat, ca asa voia nenea. M-am concentrat doar pe sfaturile bune. Imediat ce am luat permisul, am condus cat de turat am vrut.
La fel si tu, semnalizeaza stanga si cand schimbi vitezele pe drept, daca asa vrea el. Conduci pe permisul lui, de ceva.
Dupa ce iti iei permisul tau, faci ce vrei/ce trebuie.

| Frank51 a răspuns:

Eu zic să semnalizezi și în curbe, să fii sigur.

| DovleacTurbat a răspuns:

Când mergi înainte intr o intersecție, semnalizezi stânga?
E o prostie, dacă îți văd semnalul stânga în sens, mă gândesc că vrei sa faci stânga sau sa introci.

| Pussydestroy3r a răspuns:

Semnalul la stânga la pătrunderea în sensul giratoriu este pentru a îi atenționat pe ăilalți participanți la trafic că dorești să părăsești sensul pe altă ieșire înafară de prima,
Semnalul dreapta la pătrunderea în sens atenționează faptul că ieși la prima ieșire, lucru care reduce aglomerația în sens și așteptarea celorlalți participanți care vor sa pătrundă și ei în sens la rândul lor, ca dacă tu semnalizezi dreapta ala știe ca tu urmezi prima ieșire și poate întra și el în sens liniștit, dacă semnalizezi stânga știe ca vrei înainte, a 3a ieșire etc și așteaptă cuminte sa treci tu
Intr-adevar, un Germania nu se semnalizează la pătrunderea în sens, doar la ieșire, dar în România se semnalizează la ambele manevre.

| regis a răspuns (pentru Pussydestroy3r):

Si daca nu semnalizezi, se considera ca nu mai parasesti sensul, sau?!?

| Pussydestroy3r a răspuns (pentru regis):

Dacă nu semnalizezi se consideră că nu știi regulile de circulație și dacă te mai vede și vreun organ de poliție te oprește și îți dă amendă pentru schimbarea direcției de mers fără folosirea semnalelor luminoase

| regis a răspuns (pentru Pussydestroy3r):

Pai daca mergi inainte nu schimbi directia de mers.