| 7downkick a întrebat:

Ieri am făcut a doua ședință de conducere pentru categoria B. Am condus în afara orașului și în oraș. Instructorul mă forțează să merg peste 30 km/h la oră, "să nu creem ambuteiaj". Eu personal am citit în legislație că, fiind cu școala, nu trebuie să depășesc viteza impusă. Practic, în oraș e 50, nu am voie să depășesc 30, dar el mă tot forțează să merg peste. În sensurile giratorii mă forțează să nu stau mult, nici măcar nu mă lasă să opresc la stop. Plus că era o mașină care vira la a doua ieșire în sensul giratoriu și era angajată, iar el m-a forțat să intru, spunând că stau și fac ambuteiaj.

După care, la o trecere de pietoni, în intervalul de mai puțin de 25 de metri de la trecere se efectuau lucrări. Am pus semnal de la aproximativ 50 de metri, de la un stâlp de curent, până la celelalte, care erau în apropiere de zona unde se afla indicatorul de obligare ocolire prin stânga și balizele direcționale temporare pe partea stângă. Din față se apropia un taxi. Instructorul mi-a călcat frâna, a pus mașina în treapta 1 și m-a forțat din nou să plec, deoarece făceam ambuteiaj, cică.
Ce ar trebui să fac?
Și plus de asta, mă forțează, țipă uneori la mine de ce nu merg mai rapid. De exemplu, nici nu îmi zice când să schimb direcția de mers: de exemplu, la prima stradă facem la dreapta sau, înainte de sensul giratoriu, să îmi zică că îl părăsim la a 3-a ieșire sau la a 2-a. Nici nu am timp să pun semnal, că el nici nu îmi zice unde să merg. La un sens giratoriu, cam tot așa, am crezut că mergem în față și el a zis "Da ce faci? Mergem la dreapta!". Nici n-a zis din timp, să am timp de semnal.
Ce ar trebui să fac?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce ai putea sa faci?
sa schimbi instructorul
Nu are voie sa te forteze cu ambuteiaj sau fara.

ca sofer cu oarece vechime iti zic insa ca in realitate cand vei capata experienta in ale condusului, nu vei mai respecta cu strictete ceea ce spune legea! nu zic ca o vei incalca sau nu, zic ca nu vei fi 'legist' ca acum.
in ceea ce priveste instructorul am raspuns deja ce as face eu.
succes

| 7downkick explică (pentru Simpatic):

Da,dar dacă fac așa cum zice el la examen cu polițistul în mașină, cam ce s-ar întâmpla?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimba instructorul daca nu esti confortabil cu el.

| Liviu a răspuns:

30 la ora?, pai, clar faci ambuteiaj, mai bine mergi cu un 40, e mai acceptabil. Daca mergi acu in scoala cu 30, dupa ce iei permisu clar vei isca sa faci ambuteiaje si sa faci accidente pe banda rulanta, carambol. cam asta e adevaru. Legea e una, practica e alta. Imagineazati pentru un moment, cea mai aglomerata strada principala din orasu tau.Si sa mergi tu cu 30 pe banda 1 (cand nu sunt parcate masini) cam ce ar iesi? eu in scoala mergeam cu 40 - 50, ca sa fiu obisnuit cand o sa fiu aruncat la propriu in trafic. Daca vrei sa respecti legea, nu ti-ai gasit tara unde sa o respecti cu limita strict de 30 a condusului. Daca nu esti sigur pe tine, ia mai multe ore, dar clar cu 30 pe oras, in ora aia nu stiu daca vei ajunge sa fac 2 3 manevre. Mai intreaba si tu in stanga/dreapta si nu te demoraliza. Pas cu pas vei invata.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Instructorul trebuie schimbat.
Nu este ceea ce trebuie.