| JohnJohnson10 a întrebat:

Salut! Am un Tiguan din 2010 iar de câteva luni am o problemă cu frana! În mers, pedala de frână ține la jumătatea cursei și nu sus cum ținea de obicei! După câteva zile frâna își revine fără nici o intervenție.
Pentru a găsi defecțiunea am dus mașina la mecanic care a luat fiecare roată la verificat, plăcuțe de frână și discuri, etriere, a verificat lichidul de frână! Nimic! Totul în regulă! A aerisit instalația, dar oricum nu exista aer! Acest lucru s-a repetat de trei ori într-un interval de aproximativ 6 luni! Acum mașina este OK, dar cred că este totuși o defecțiune undeva!
S-a întâlnit cineva cu ceva asemănător?
Mulțumesc!

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Buna ziua,

Problema pe care o descrieti poate fi cauzata de mai multi factori, inclusiv de defectiuni la sistemul de franare sau la sistemul hidraulic de control al acestuia. De asemenea, fluctuatia pedalei de frana poate fi cauzata de probleme la servo-frana sau la sistemul de asistenta la franare.

Deoarece ati verificat deja componentele sistemului de franare si nu ati gasit probleme, ar trebui sa se investigheze problema la nivelul sistemului hidraulic de control al franarii. Sistemul hidraulic poate avea o problema la nivelul senzorilor de presiune sau al valvei de control al presiunii, care pot cauza fluctuatii in presiunea sistemului hidraulic si astfel sa duca la fluctuatii ale pedalei de frana.

De asemenea, ar putea fi util sa verificati si daca nu exista vreo eroare inregistrata in sistemul de diagnoza a bordului masinii (OBD), care ar putea sa indice o problema cu sistemul de franare sau cu sistemul hidraulic.

Recomandarea mea este sa mergeti la un service auto specializat pentru a efectua o diagnoza detaliata a sistemului de franare si a sistemului hidraulic de control al acestuia, pentru a identifica cauza exacta a problemei.

Sper ca aceste informatii sa va fie de ajutor.