| Girly97 a întrebat:

Este adevarat ca franarea brusca provoaca accidente?
Fiind inca la scoala de soferi, uneori la trecerea de pietoni, din instinct si fara sa doresc, se mai intampla sa franez foarte brusc.

13 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu e nevoie sa franezi brusc decat in cazuri extreme.
Daca ai citit bine legislatia, ai vazut ca la treceri de pietoni nesemaforizate trebuie sa reduci la 30.
Si da, daca franezi brusc te poate lovi cel din spate daca nu pastreaza distanta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca provoaca.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Foarte adevărat.
Am "provocat" unul acum câteva zile.
Cauze: nu am păstrat distanța față de cel din față. Nimeni din coloană nu păstra distanța, pentru că aveam în față o mortaciune pe care toți voiam să o depășim. Mortaciunea a oprit la un moment dat, eu și mașina din spatele meu am reușit să evităm impactul, dar a 3-a mașină din spatele meu a format un carambol de mi-a turtit și mie spatele mașinii (proiectând o autoutilitară în mine).
Concluzia: frânarea bruscă + nepastrarea distanței duc la accident, foarte rapid. Dar vinovat este cel din spate, atât timp cât nu există dovada că ar fi fost vorba de șicanare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Și mașina dv este ok? Toată lumea este ok din acel carambol? Nu s-a accidentat nimeni, grav?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Mașina mea e reparabilă, asigurarea o va acoperi. Cel din spatele meu a fost zguduit destul de tare, dar și-a revenit. Nu a vrut să chem ambulanță.
In rest e toată lumea ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Wow! Sănătate la toată lumea și bine că ați scăpat toți.

| Frank51 a răspuns:

Nu este. Nepăstrarea distanței sigure provoacă accidente.

| Holiday a răspuns:

Da, e adevarat.

| Holiday a răspuns:

De fapt, conform codului rutier, este interzis sa franezi brusc, nejustificat.

Art. 122. -
Se interzice conducătorilor de vehicule să reducă brusc viteza ori să efectueze o oprire neaşteptată, fără motiv întemeiat.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Bineînțeles, asta dacă cel din spatele tău nu păstrează distanța regulamentară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instructorul ar trebui să te ajute din comanda lui, dacă tu nu ești încă pregătită să faci frânarea treptată. Dar dacă te ajută cu ceva, încă și noi care chiar am scos și mămăligile încă mai avem momente când ne trezim să frânăm brusc. Iar totuși dacă el te-ar ajuta mereu cu frânatul în final mai mult rău ți-ar face decât să te ajute și învețe. Însă în cazuri extreme vreau să-ți spun să stai fără griji că el are ultima comandă și decizie.

Sfatul meu ar fi următorul, ia-ți două coșuri de gunoi, din astea cu pedală acasă, sau dacă ai o pedală de la o mașină de cusut electrică, ia-o și pe aia și stai pe un scaun, fotoliu, pat ceva și pune-ți cele două coșuri, pedale în fața ta. Și exersează apăsarea treptată a pedalei cu talpa/nu bruscă. Având două pedale cu atât mai bine deoarece înveți să sincronizezi piciorul de pe ambreiaj cu cel de pe frână, evident dacă tu dai permisul pe o mașină manuală.

Ambreiajul călcat la podea cu stângul și frâna ușooor de tot cu dreptul (parcă așa suna teoria, nu mai știu exact, deoarece le fac din instinct acum.).

Iar dacă este ceva grav, în situații maxime poți apăsa și frâna direct, fără ambreiaj, dar având grijă să nu frânezi prea mult că subturezi mașina și te trezești apoi cu motorul mort în mijlocul traficului.

Când o să ai experiență o să vezi că în curbe sau aproape de o curbă nu o să mai schimbi viteza ci suav, încetinești din frână apoi rapid când ai ieșit din curbă accelerezi la loc. happy

| Trixt3r a răspuns:

Cat timp ești la scoală de șoferi nu-i o problema foarte mare, atâta timp cat pe mașină scrie "ȘCOALA" ceilalți participanți la trafic trebuie sa aibă atenție sporita și sa păstreze o distanta puțin mai mare.

Tu pentru asta mergi la școala de șoferi, sa înveți - este o etapa prin care multi învață și trebuie sa înveți sa nu te panichezi, depinde și de instructor și de cat de bine iți poate inspira încredere în tine. (eu am făcut școala de șoferi în iarna, iar instructorul meu m-a dus în cea mai libera parcare din afara județului și m-a pus sa întorc mașina cu frâna de mana în parcare timp de aproape o oră sa-mi pot face o idee despre ce înseamna sa pierzi controlul mașinii - atunci mi-am dat seama ca am controlul absolut asupra mașinii în 80% din cazuri și mi-a dat încredere).

Faptul ca frânezi brusc e din cauza ca n-ai încredere în tine sau în mașină - cred ca-i normal de început, dar încearcă să-ți pui întrebarea de ce nu ai încredere și apoi încearcă sa-i explici instructorului, sa te ajute sa treci peste frica. - dacă nu reușești sa treci peste frica și emoții poate însemna ca instructorul nu-și face bine treaba și n-are răbdare cu tine.

Părerea mea personala este ca instructorul te-a băgat prea repede să conduci în oraș, înainte sa prinzi încrederea necesară și este o situație ușor de remediat dacă te baga pe o străduță rar circulata sau în parcare sa te pună sa faci exerciții de frânare.

Dar da, poate provoca accidente după ce te vezi cu permisul în mana și ești fără instructor, fără o mașină cu inscripția școala.