| anonim_4396 a întrebat:

Este o diferenta intre frana de mana clasica si cea electrohidraulica,se comporta la fel, pot s-o folosesc in timp ce conduc sa o activez instantaneu( frana electrica)

1 răspuns:
| relian a răspuns:

DA.Frina de mina este actionata printr-un cablu, iar cea hidraulica printr-o pompa care pompeaza ulei si acesta actioneaza asupra cilindrilor de frina impingind placutele.DA poti folosi frina de mina, dar daca nu ai mai facut-o evita sa o faci in trafic sau mai stiu eu unde sint oameni in jur.Mergi si fa experiente undeva unde nu e nimeni. Daca ai vazut acele masini care se rotesc bla bla ei asa fac frineaza cu frina de mina se rotesc pe zapada, asfalt etc.Frina de mina actioneaza doar rotile spate.Ai grija daca incerci sa nu o faci la viteze mari ca s-ar putea sa ajungi pe altundeva.In rest nu stiu ce spui tu cu frine electrice si altea alea.Frinele sint mecanice si de instantaneu si ce mai spui nu e clar ce ai vrut sa intrebi.