| robertpopescu12 a întrebat:

Este periculos sa imi cumpar o masina pe GPL?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este periculos.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masina in sine este periculoasa. GPL-ul folosit corect este foarte sigur. Mult mai periculos este rezervorul de benzina, decat butelia de gaz.

| VoidEternal a răspuns:

Daca ii faci o verificare instalatiei de gpl la un service care se ocupa cu asta, e la fel de sigura ca si oricare alta masina.

dar trebuie sa tii cont ca cine pune gpl pe masina face kilometri, deci daca numarul km e mic, probabil au fost dati inapoi.

| vatadezahar24 a răspuns:

Buna! GPL-ul este mmai sigur decat o masina pe benzina/motorina pentru ca in cazul unui accident gazul se emana in aer, dar asta nu inseamna ca nu exista riscuri. La fel ca o masina pe benzina, poate exploda in functie de impact/accident. Mai pe scurt, orice fel de combustibil folosesti pentru masina, tot exista un risc aparte. Sper ca te-am lămurit!

| Alexalex1000 a răspuns:

Nu este, in anii 90 jumate din dacii erau pe gpl... Și acum mai sunt Loganuri noi pe gpl