| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil ca la școala de șoferi, cursul pentru automată să fie mai liber și să se termine mai repede decât la unul pentru manuală?
Părerea mea, sunt mai puțini oameni ce vor carnet doar pentru automată. Acu' nu știu!

PS
Cu carnetul pentru automată românesc, se poate merge și în EU de vest? E legal?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Depinde cate masini are scoala respectiva si ce doritori sunt. Trebuie intrebat. Evident, permisele de conducere sunt valabile nu doar in UE ci si in celelalte tari in care sunt valabile permisele romanesti in mod normal cu singura conditie sa conduci masina cu cutie automata. Este de fapt o restrictie in cadrul categoriei B.