| BilaRomânească a întrebat:

Pot face scoala de soferi pe cutie automata? Tot pic examenul pe cutie manuala si tot nu m-am obisnuit cu ea.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poți. Dar cu circulatia cum stai? Emotiile iti fac probleme, nu transmisia masinii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti face
dar nu vei putea conduce manuale pe urma. vei avea o restrictie pe permis

| Sofer a răspuns:

Învață pe manuala sa conduci.

| raMLesS a răspuns:

Sigur ca poti, fa pe ce ti-e mai usor.
O sa ai un mic dezavantaj, si anume ca nu poti conduce masina manuala daca iei permisul pe automata, dar majoritatea masinilor vin acum cu o cutie automata.
Cel mai important e sa te deplasezi cum ti-e tie cel mai usor si mai confortabil si in primul rand in siguranta, asta e si scopul masinilor pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur.

| al0o0o0 a răspuns:

Da, poti, dar asa nu vei avea voie sa conduci masini pe cutie manuala dupa.

| InOrOut a răspuns:

Apai asta depinde si de masina. La bmw meu intra greu in viteza 1 ca e stricata volanta. Trebuie forta. Mai ales daca e una care ii patineaza ambreiajul sau nu are masa dubla. Si mie mi-a mai murit motorul si am 12 ani experienta in condus. Te obisnuiesti si cu cutia manuala, nu e mare filosofie. Daca masina nu are cai multi trebuie turata mai tare cand schimbi vitezele si cand pleci de pe loc, asta e tot. Daca masina e noua poti pleca de pe loc doar cu ambreiajul fara acceleratie, cand e veche trebuie accelerata tare.