| fatmatosun a întrebat:

Eu sunt de 2 ani in Germania si am dat de carnet in Romania.Cei de aici din Romania îmi spun că nu pot circula aici în Germania cu carnetul asta.
E adevărat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de conducere obtinut in Romania este perfect valabil in toate tarile UE dar numai pe timp limitat. Daca stai acolo atunci va trebui sal preschimbi in permis german. Nu stiu exact dupa cat timp dar cred ca este ca si in Romania, daca un strain sta mai mult de 185 de zile este obligat sa-si preschimbe permisul in unul romanesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa fie adevarat? Permisul de conducere e valabil oriunde, mai ales in cadrul UE

| Evolution a răspuns:

Poti circula oriunde in UE. Dar daca muncesti acolo sau locuiesti in Germania, stiu ca e vorba de ceva legi care te obliga sa muti carnetul pe Germania. Si parintii mei sunt plecati de 8 ani in Germania si au carnet de Romania doar ca au primit sesizari sa isi refaca carnetul pentru Germania (dar ar lor este valabil si perfect legal), problema este ca exista o taxa pentru asa ceva si de'asta nu prea se incumeta lumea sa isi refaca carnetul laughing

| Alexssd12sfd a răspuns:

Nu este adevarat