| BlonduuAndu a întrebat:

Este adevarat ca aici in Romania se poate lua carnetul de soferi de la 16 ani dar trebuie pana la 18 sa mergi cu un adult care are deja carnet in dreapta? Asa e in America si am vz si ceva pe la televizor.

Răspuns Câştigător
| Daviiiiiid a răspuns:

Nu! Nu este adevarat! In Romania, poti sa dai pentru. carnetul de soferi doar de la 18 ani, in America de la 16.Iti zic si de ce.la ei cand adolescentii implinesc 16 ani (Sweet16) atunci ei primesc masina, si pot sa isi ia carnetul de soferi.la ei aniversarea de 16 ani, e ca si la noi majoratul (18 ani). deci la ei adolescentii devin majori la 16 ani.

| IMC90 a răspuns (pentru Daviiiiiid):

De fapt, devin majori la 21 de ani. Aia cu 16 ani este o tampenie.

| Daviiiiiid a răspuns (pentru IMC90):

De fapt, la 21 de ani se poate bea alcool.happy

| IMC90 a răspuns (pentru Daviiiiiid):

Nu mai persista in greseala si documenteaza-te. Pana la 21 de ani nu esti major in America. Crezi ca daca insisti o sa ma convingi ca ai dreptate? laughing Nu faci decat sa cazi in penibil.
Singurul motiv pentru care americanii conduc de la 16 ani este pentru ca AU DRUMURI, ceea ce noua ne lipsesc. Daca ar fi sa ma intrebi pe mine, nici la 18 ani nu as da carnete. Nu de alta, dar sunt s-asa prea multi in trafic.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce ai auzit. Pentru categoria B examenele teoretic si practic se pot sustine doar dupa implinirea varstei de 18 ani, doar scoala o poti incepe cu 90 de zile inainte de implinirea varstei. De la 16 ani poti obtine permis doar pentru subcategoriile A1 ai B1. Numai bine!

| boogdan91 a răspuns:

Nu, nu e adevarat.

| valentynrobert a răspuns:

Da asa am mers si eu am acum 22! Da o singura data am mers singur in masina la 17 ani cand am mers pe baraj! Dar la 181 ani trebuie sa mai dai o data singe si viza medicala (daca vezi bine, daca cunosti regulile si din astea )! Mie unu asa miso intamplat!

| kartus a răspuns:

De fapt devin majori la 21 de ani.

| Justin96 a răspuns:

Se poate la 16 ani,dar doar pentru o categorie de masini, acestea se numesc microcar, pentru ele la 16 ani se face un test de legislatie, problemele sunt mai multe viteza maxima e 55 km
masinile sunt micute, costa de la 1000 euro la 9000-10000 euro, mai bine asteapta pana la 18 ani.si eu am 16 ani si m-am gandit la asta