| Superior a întrebat:

Exagereaza G. Buhnici cu masinile electrice?
Parerea mea este ca masinile electrice nu sunt dezvoltate suficient,datorita timpilor de incarcare imensi. In plus,cand bateria isi da duhul, in locul acesteia trebuie produsa alta, ceea ce inseamna o poluare continuu-existenta si mai toxica decat doar niste CO2. Si asa nici cu cele de telefon nu se stie ce trebuie facut foarte exact...
Consider ca problemele legate de poluare sunt provocate in mare parte de autoturismele diesel exploatate in mod necorespunzator.
Consider ca cei cu benzinare care merg pe GPL sunt suficienti de Eco Friendly incat sa scape de niste taxe.
A, statul ar trebui sa te sponsorizeze cu sume de bani si in cazul conversiei la electric, nu doar achizitionarii unei conserve mici si urate.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O masina pe curent trebuie sa aiba minim autonomie de 500km nu 100 nici 80. Trebe sa arate sport gen honda civic type r model 2020 pana acum doar tesla roadster a reusit sa faca o electrica pe masura in rest toate sant parlite pe curent

| Superior explică (pentru mgtow):

Stiu,urate nu?
De asta spuneam, poate unii preferam caroseria unui model din 2000, dar conversiile la electric sunt scumpe (14000-16000E).
Statul ar putea acoperi 10. 000E precum o fac la achizita unui model care din fabrica este electric, poate mai multi romani si-ar permite asa happy

| mgtow a răspuns (pentru Superior):

Conversie pentru curent la jafurile romanesti e de ras chiar. Mai bine merg inghesuiti in bus ca pe vremuri in loc sa aiba tigaie transformata

suntserios
| suntserios a răspuns:

El e influencer, din asta trăiește, trebuie sa exagereze.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mașinile electrice reprezintă progresul, viitorul. La orice tehnologie nouă există obiecții și piedici sociale în dezvoltarea ei, când ia locul celei vechi. Da, deocamdată la producerea bateriilor să produc mai multe gaze cu efect de seră decât se econimisesc prin renunțarea la benzină deocamdată, și se consumă rerurse minerale limitate și irecuperabile, dar aceasta este o situație temporară.

| Sofer a răspuns:

Tesla ar fi cea mai buna varianta.

| Superior explică (pentru Sofer):

No offense, dar Tesla este masina prin care ploua si pentru care daca ai o defectiune trebuie sa o duci in Austria happy
Din motive subiective, urasc compania, datorita nebunului care o intretine. Citeam undeva ca Musk vrea sa bage cipuri in creierele oamenilor... ca sa imbunatateasca experienta Tesla si sa ne transmitem mesaje pe FB cu gandul... what?
Raman la Oltcit.

| Nemessys a răspuns:

Asa este.
La ora actuala un Best buy pentru România este o mașină pe benzina / GPL pana în 10.000 de euro sau 5.000 dacă e o mașină doar de fâț fâț.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

In mare ai dreptate. Masina full electrica este o solutie OK daca o folosesti zilnic in oras si o incarci peste noapte acasa. Dar pentru asta trebuie sa ai ori curte ori un loc fix de parcare prevazut cu priza. In plus chiar si asa e mult mai scumpa la costuri totale fata de o masina benzina + GPL. O solutie mai buna sunt masinile hibride, mai ales cele plug-in dar si asteasunt scumpe si diferenta de pret o amortizezi greu doar din economia de pret la energie/combustibil.